ABD Başkanı Biden, İsrail'in Hamas'a yeni bir kapsamlı ateşkes önerisi sunduğunu duyurdu. Biden, İsrail'in 3 aşamalı ateşkes taslağının, 6 haftalık ilk aşamasında Gazze'deki yerleşimlerden çekilmeyi ve bazı rehinelerin bırakılmasını öngördüğünü açıkladı.

ABD Başkanı Biden, Gazze'de bir türlü başlamayan ateşkesle ilgili açıklamada bulunarak İsrail'in Hamas'a yeni bir teklif sunduğunu ve teklifin 3 aşamadan oluştuğunu söyledi.

3 AŞAMALI TEKLİF

Biden konuşmasında "Teklif 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşama 6 hafta sürecek. Tam bir ateşkes uygulanacak ve İsrail askerleri Gazze'de yoğun nüfuslu noktalardan çekilecek. Filistinliler evlerine dönecek. Eğer görüşmeler 6 haftadan uzun sürerse ateşkes de gerektiği kadar sürecek.6 haftalık ilk aşamada İsrail ve Hamas çatışmaların tamamen sona ereceği 2. aşamaya geçmek için müzakere edecek. İkinci aşamada tüm rehineler geri verilecek. İki tarafta tutsak askerler serbest kalacak."

HAMAS BU ANLAŞMAYI KABUL ETMELİ"

3. aşamada Gazze'de büyük bir yeniden inşa çalışması olacak. Hamas artık yeni bir 7 Ekim saldırısı düzenleyecek kapasiteye sahip değil. İsrail hükümetine her türlü baskıya rağmen bu anlaşmaya destek vermesini istiyorum.İsraillilerden sakin olup bu anı kaybederlerse neler olacağını düşünmelerini istiyorum. İsrail dünyada daha da izole bir hale gelebilir. Hamas bu anlaşmayı kabul etmeli." ifadelerini kullandı.

AB yetkililerinden Gazze'de ateşkes çağrısı AB yetkililerinden Gazze'de ateşkes çağrısı

"İSRAİL'İN DÜNYADA DAHA DA İZOLE OLMA RİSKİ VAR"

Biden sözlerinin devamında"İhtiyacımız olan teklif bu ve şu anda masada bulunuyor. İsrail'e ateşkes teklifine destek verme çağrısında bulunuyorum. İsrail'in dünyada daha da izole olma riski var." dedi.

Editör: Yunus Tutkun