Husi’lerden İsrail ile ticaret yapan ülkelere uyarı: İsrail limanlarına giden her gemi hedefimizde olacak Husi’lerden İsrail ile ticaret yapan ülkelere uyarı: İsrail limanlarına giden her gemi hedefimizde olacak

İsrail ordusu abluka aldığı Gazze'de 4 binin üzerinde Filistinliyi öldürdü bir milyon insanı yerinden etti. Bölgede insanlık suçlarını işlemeyi sürdüren İsrail her geçen gün gerilimi, şiddetli saldırıları ve aldığı bir dizi insanlık dışı kararla artırmaya devam ediyor. ABD de bölgede yükselen tansiyonu etkileyecek yeni bir karar aldığını duyurdu.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, ABD'nin Ortadoğu'daki üslerine Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi (THAAD) ile yeni Patriot bataryaları konuşlandırılacağı duyuruldu.
Pentagon’dan yapılan açıklamada, "ABD Savunma Bakanı Austin konuşlandırılacak birliklere hazır olmaları talimatını verdi. Hangi üsse ne kadar asker gönderi̇leceği̇ne dair detay paylaşılmadı" denildi.

'İSRAİL'İN SAVUNMASINA YARDIM EDECEK'
ABD son haftalarda Orta Doğu’ya iki uçak gemisi, destek gemileri ve yaklaşık 2 bin deniz piyadesi de dâhil olmak üzere önemli miktarda deniz gücü gönderdi.

Sözcü'de yer alan habere göre, savunma Bakanı Lloyd Austin alınan karara ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan (Joe) Biden ile İran ve vekil güçlerinin Orta Doğu Bölgesi’ndeki son tırmanışları üzerine yaptığımız detaylı görüşmelerin ardından bugün Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki duruşunu daha da güçlendirmek için bir dizi ilave adım attım” dedi.
Austin, “Bu adımlar bölgesel caydırıcılık çabalarını güçlendirecek, bölgedeki ABD güçleri için kuvvet korumasını arttıracak ve İsrail’in savunmasına yardımcı olacaktır” diye ekledi.

Geçen hafta Amerika'nın Irak'taki üssüne 5 günde 4 saldırı olmuştu.