Maine polisi, Leviston kentinde bir saldırganın, 3 ayrı bölgede insanların üzerine ateş açması sonucu 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 60’a yakın kişin de yaralandığını belirtti.

Auburn Belediye Başkanı Jason Levesque, yaptığı açıklamada, olay nedeniyle okulların tatil edildiğini, yetkililerin Lewiston’daki silahlı saldırının şüphelisinin aradığını ifade etti.

Saldırganın bir silah eğitmeni olduğu açıklandı.

ABD medyasına konuşan polis kaynakları, saldırganın 40 yaşındaki Robert Card isimli adam olabileceğini söyledi. Beyaz bir otomobil kullandığı açıklanan Card’ın Maine’de yaşadığı ve aynı bölgede lisanslı bir silah eğitmeni olduğu da belirtildi.

Card’ın akli dengesinin yerinde olmadığı ve “sesler duyduğu” belirtildi.saldirgan2

Kaynaklar, Card’ın son dönemde sağlık sorunları yaşadığını belirtirken 40 yaşındaki adamın “sesler duyduğunu ve Ulusal Güvenlik Üssü’ne saldırmakla ilgili tehditler savurduğunu” söyledi.

Yetkililer Card’ın “silahlı ve tehlikeli” olduğunu belirtirken, yaz aylarında bir akıl hastanesine yatırıldığını ve 2 hafta sonra taburcu edildiğini söyledi.

Ayrıca, Androscoggin İlçesi Şerif Ofisi, şüphelinin, elindeki tüfekle ateş eder pozisyonda görüntülendiği iki fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, kimliğinin tespit edilmesi ve yakalanması için çevre sakinlerini yardıma çağırdı.

Güvenlik kamerası kayıtlarında kahverengi mont ve siyah pantolonlu zanlının, elinde uzun namlulu bir silahla insanları hedef aldığı görüldü.

Üzerindeki kıyafetlerden saldırı için hazırlandığı düşünülen zanlının, yüzüne maske takmadığı ve kimliğini saklama kaygısı gütmediğine dikkat çekildi. (AJANSLAR)