Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkı geri alınıp, mazbatanın İl Seçim Kurulu kararıyla AK Partili Abdulahat Arvas'a verilmesinin ardından Diyarbakır'da da benzer bir durum yaşandı.

AK Parti itiraz etti, mazbataları verilmedi

Diyarbakır’da yüzde 64.09 oranında oy alarak Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığına seçilen DEM Partili Serra Bucak Küçük ve 13 ilçe eş belediye başkanı YSK’den mazbatasını alamadı. İl Seçim Kurulu yetkilileri, AK Parti'nin seçim sonuçlarına yaptığı itiraz nedeniyle DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarına mazbatalarını veremeyeceklerini bildirdi.

Algida ürünlerini protesto eden çocukların okulunda Saadet Partili Yazıcı'dan dondurma ikramı Algida ürünlerini protesto eden çocukların okulunda Saadet Partili Yazıcı'dan dondurma ikramı

Öte yandan DEM Parti’nin de AK Parti'nin kazandığı Diyarbakır’ın Hazro, Eğil, Çermik ve Çüngüş ilçelerinde seçimlere itirazda bulunduğu öğrenildi.

'Halkın iradesini gasp edemeyecekler'

Gazete Duvar'ın aktardığı bilgilere göre; DEM Parti Diyarbakır İl Eş Başkanı Abbas Şahin, AK Parti'nin itirazını bilinçli ve planlı bir hamle olarak değerlendirdi. Şahin, "Bu kez alamayacaklar, halkın iradesini gasp edemeyecekler" dedi.

YSK'den konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken Şahin, YSK'nin önünde kitlesel bir açıklama yapacaklarını söyledi.