AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

MYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyle:

"İsrail'n kendini savunma hakkı bu olmaz"

"Gazze'de durum gittikçe ağırlaşıyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımızın katılımıyla büyük bir miting İstanbul'da icra edilecek. İnsanlığın gözü önünde sivil toplum örgütlerinin dediği gibi bir soykırım gerçekleşiyor.

Gazze bütün insanlığın sınav verdiği bir yer haline geldi. Batılı ülkeler Filistinlilere destek verenleri suçlu ilan ediyorlar. Krizin çözümü yerine derinleşmesine çaba harcıyorlar. Batılı ülkelerin söylediği tek bir şey var 'İsrail'in kendini savunma hakkı var.' İsrail'in kendini savunma hakkı var ama bu uluslar arası hukuk kuralları içinde olur. İsrail'in savunma hakkı çocukları masum sivilleri öldürme hakkı değildir. Eğer siz masum çocukların ve sivillerin cesetleri üzerinde bunu yaparsanız bu kendini savunma hakkı olmaz.  Batı, sivillerin hakkını korumalı.

Kara harekatı korkunç sonuçlar doğuracaktır. İsrail, Gazze'yi insansız toprak parçası haline getirmek istiyor. ABD, çatışmanın derinleşmesine katkı sağlıyor. Barıştan bahsedenler insan öldürmek için asker yolluyorlar. Vekalet savaşlarına masum insanlar ölmeye devam ediyor.

Filistinlilerin, Mısır'a sürülmesi gibi yaklaşım olabilir mi? 2 milyon insanın zorla göç ettirilmesi faciaya yol açar.

Filistin devletini ortadan kaldıracak bir yaklaşım olamaz. Derhal acilen ateşkes ilan edilmesi gerekiyor. Ateşkese karşı çıkanlar bu cinayete ortaktır.

Gazze için garantörlük formülü

İlk olarak ateşkesin sağlanması lazım. Sonra bu mekanizma konuşulup karar verecektir. Birileri garantörlükten şunu anlıyor, bir askeri güç oraya yerleşsin. Bizim söylediğimiz şey ateşkesin sağlanmasıyla garantörlük olmalı. İki devletli çözüm perspektifine gitmeden askeri güç gelsin dediğinizde askeri güç İsrail yönetimini muhatap almaya başlar o zaman burada İsrail gel benim güvenliğimi sağla yaklaşımının neticesi olur. Cumhurbaşkanımızla Sayın Bahçeli bugün görüştü. Takvim yakın zamanda işlemeye başlayacaktır.

Bahçeli'nin Gazze mesajı

Sayın Cumhurbaşkanımızla sayın Devlet Bahçeli bugün de görüşme gerçekleştirdi. AK Parti heyeti ve MHP heyeti çalışmalarını olgunlaştırdı. Liderlerin iradesiyle takvim çalışmaya başlayacaktır.

Bakanlık 57 bin metrekarelik Sümerbank arazini rezerv yapı alanı ilan etti Bakanlık 57 bin metrekarelik Sümerbank arazini rezerv yapı alanı ilan etti

Sayın Bahçeli'nin 'Gazze tarihi mirasımız' sözünü şükranla karşılıyoruz. İnsani, vicdani, siyasi hassasiyetini şükranla karşılıyoruz. Bütün insanlığın dikkatini odaklandığı yer bizim tarihimizin çok güçlü parçası, milletimizin duygularının bir parçası. Takdire şayandır, ayrımız, gayrımız yoktur. Birileri bizim bu coğrafya ile Filistin davasıyla ilgimiz yokmuş gibi açıklamaları yapabiliyor. Hatta Filistin davasının insani tarafını savunmakla milli davaları savunmak arasında çelişki varmış gibi tavır koyuyorlar. Bunlar yanlıştır. Bu kadar büyük yangın varken bu olmaz. Sayın Bahçeli'nin açıklamaları sayın Cumhurbaşkanımıza güçlü bir destek olarak ifade edildi.

Blınken'ın Türkiye’siz bölge turu

Birileri bizim Filistin davasıyla ilgimiz yok gibi açıklamalar yapabiliyor. Bunlar yanlıştır. Birileri de bir kenarda seyretmeyi seçiyor. Türkiye uğramaması Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kaybettirmez. Bunu yapanların ne kadar zaaf içinde olduğunu gösterir. Biz Filistinli çocukların da İsrailli çocukların da rahat uyumasını istiyoruz. ABD Dışişleri Bakanının bölge turunda Türkiye'ye uğramaması diplomatik zafiyeti gösterir. Türkiye uğramaması Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kaybettirmez. Bunu yapanların ne kadar zaaf içinde olduğunu gösterir. Biz Filistinli çocukların da İsrailli çocukların da rahat uyumasını istiyoruz.

İsveç'in NATO üyeliği

İsveç'in NATO'ya üyeliği Meclis'in takdirinde. Geçip geçmemesi yüce Meclis'in tasarrufu olacaktır."