Aliyev ve Fidan, Ermenistan'la ilişkilerini görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı kabul ettiği görüşmede, Azerbaycan-Türkiye ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ele aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan'ın Şuşa şehrinde bir araya gelen Aliyev ve Fidan'ın toplantısında, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi sırasında Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan liderlerinin katıldığı üçlü zirve hatırlatıldı. Üçlü işbirliği sürecinin devam edeceği ve ilerleyen toplantılarının planlandığı belirtildi.

Prof. Muhammad Yunus'tan dünya liderlerine acil çağrı: Bangladeş'teki katliamı durdurun Prof. Muhammad Yunus'tan dünya liderlerine acil çağrı: Bangladeş'teki katliamı durdurun

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la varılan mutabakata göre, Erdoğan'ın Türkiye-Hollanda maçını izlemek üzere Almanya'ya gideceği ve Şuşa'da yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'nde Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından temsil edileceği kaydedildi.

TÜRKİYE ERMENİSTAN İLİŞKİLERİ MÜZAKERE EDİLDİ

Kabulde Azerbaycan ile Türkiye arasında imzalanan Şuşa Beyannamesinin ve Türk dünyasındaki birlik ve dayanışmanın önemine değinildiği aktarılan açıklamada, Aliyev ve Fidan'ın, Azerbaycan-Türkiye ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerini müzakere ettiği vurgulandı.

Fidan, yarın zirve öncesinde, TDT Dışişleri Bakanları Konseyi'ne katılacak ve zirvede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'a eşlik edecek.