Ankara Devlet Tiyatrosu, çocuklar ve gençlere yönelik sergilenecek oyunda bir skandala imza attı. 

Amerikalı yazar E. B. White’ın klasik eseri “Charlotte’un Ağı” eserinin prömiyerinin yapılacağı açıklamada Kur'an'ı Kerim'de eti Allah tarafından haram kılınan domuza yer verildi. 

Kur'an'ı Kerim'de eti Allah tarafından haram kılınan domuza Devlet Tiyatroları tarafından yer verilmesi akıllarda soru işareti bıraktı. 

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun oyuna ilişkin açıklaması şu şekilde: 

Bakanlıktan Konya ve Samsun'daki 'mobbing' iddialarına açıklama Bakanlıktan Konya ve Samsun'daki 'mobbing' iddialarına açıklama

Amerikalı yazar E. B. White’ın klasik eseri “Charlotte’un Ağı” Türkiye prömiyerini yapıyor

Amerikalı yazar E. B. White’ın yazdığı, Joseph Robinette’nin uyarladığı, Müge Mengü Hale’nin dilimize çevirdiği ve yönetmenliğini Whit MacLaughlin’in üstlendiği Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı gençlik oyunu “Charlotte’un Ağı”, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesinde, 10 Temmuz Çarşamba günü, saat 13.00’te, Türkiye prömiyerini yapıyor.

Ali Karaca, Defne Akkaymak, Kadir Anıl Adıgüzel, Selen Bayındır, Duygu Biçer, Kaan Tekin, Berkay Şekerci, Tarık Dalkılıç, Özlem Millici’in rol aldığı oyunda; dekor tasarımı Selim Cinisli’ye, kostüm tasarımı Tuğçe Özdemir’e, ışık tasarımı Mehmet Mertal’a ait. Beste ve müzikler ise Fırat Akarcalı tarafından hazırlandı.

“Charlotte’un Ağı” adıyla bilinen klasik çocuk kitabının uyarlaması olan oyunda, çiftçi bir ailenin küçük kızı Fern, küçük bir domuz yavrusunu babasının elinden son anda kesilmekten kurtarır. Küçük kız, Wilbur adını taktığı domuzcuğa bir süre kendi bakar ancak Wilbur büyüdükçe bu giderek zorlaşır. Fern’in dayısının çiftliğine gönderilen Wilbur burada diğer çiftlik hayvanlarıyla bir dostluk geliştiriyor. Diğer hayvanlar, özellikle de ahırdaki örümcek Charlotte, Wilbur’un iyice besilenip kesilmesini önlemek için büyük bir çaba gösteriyor. Ve böylelikle dostluk ağı örülmeye başlıyor.