Aydın'ın Işıklı Mahallesi Kültür Bulvarı’nda bulunan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'ndaki 15 kişilik asansör, iddiaya göre 16 kişinin binmesi sonucu arıza yaptı. Saat 00.05 sıralarında meydana gelen olayda, asansörün aşırı yük nedeniyle kaymaya başladığı sırada, Adnan Menderes Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olan Zeren Ertaş (22) panik yaparak çıkmak istedi. Bu sırada asansörün hareket etmesiyle Ertaş, sıkışarak hayatını kaybetti.c87bc593cc916a5adad6ba0f07c7997a

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler mahsur kalan 15 öğrenciyi asansörden kurtardı. Yapılan kontrolde kurtarılan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirlendi. Savcılık tarafından kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Başsavcılık soruşturma başlattı

Aydın Valisi Yakup Canbolat, olayla ilgili yaptığı açıklamada 15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin bindiği ve birinci kattayken kaymaya başladığını kaydetti. Bu sırada bir kız öğrencinin panik halinde asansörden çıkmaya çalışırken sıkışarak hayatını kaybettiğini belirten Vali Canpolat, "Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Kurtarılan 15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik. Ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül'de bakımı yapılmış. Ama biz Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari soruşturma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz" dedi.

'Yönetim istifa' sloganları69532770dd0cd5e5dc9c124234d75600

Öte yandan kaza haberini alan erkek öğrenci yurdundaki öğrenciler de olay yerine gelerek tepki gösterdi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto sırasında 'Yönetim istifa' sloganları atan öğrenciler daha sonra dağıldı.

Olayda ihmal olduğu iddiası sebebiyle sosyal medya üzerinden de birçok tepki geldi.

Üzerinde 'sadece ölüler görür' yazılı asansör fotoğrafı paylaşmış8a9ddf618a2d0eb1387c0ca58094e531

Öte yandan, Zeren Ertaş’ın geçen 9 Temmuz tarihinde bir sosyal medya hesabında asansör fotoğrafı paylaştığı ortaya çıktı. Ertaş’ın, yayımladığı asansör fotoğrafının üzerindeki 'Sadece ölüler görür' ifadesi dikkati çekti. (DHA)