İstanbul Küçükçekmece'de hafta sonu sabah saatlerinde bir bina yıkılmıştı. Bu kapsamda,  Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 şüpheliden biri olan H.M.G. ifadesinde, binanın babasından miras olarak kaldığını, kardeşinin binada bulunan haklarını 2022 yılında satın aldığını söyledi.

Binada herhangi bir çatlak veya sıkıntı olmadığını iddia eden H.M.G. etrafına büyük inşaat yapıldığı için yapının yanında bulunan kaldırımdan çok fazla hafriyat kamyonu geçtiğini ifade etti.

Şüpheli, binada yaşayan kimsenin kendisinden şikayetçi olmadığını savunarak, "Ben geçen sene meydana gelen depremden sonra devletin 'Yarısı Bizden' kampanyasına başvurdum. Ancak binanın sağlamlığıyla ilgili rapor almadım. Kiracılara da kendilerine yer bulmalarını söyledim. Müteahhit bulacağım zaman da bu olay meydana geldi." dedi.

Şüpheli H.M.G, binanın babasının yaptığı gibi durduğunu, ekleme olmadığını öne sürerek, yaşanan olayda bir kusur olmadığını ve babasının daha önce yaptığı binaların hala ayakta durduğunu iddia etti.

DENETLEME VE DENETLEMEYENLER NEREDE?

DEM Partili başkanın pasaportuna havalimanında el konuldu DEM Partili başkanın pasaportuna havalimanında el konuldu

Tutuklanan H.M.G'nin ifadesinin ardından denetimin yapılmadığının ortaya çıkmasıyla, 'Ömrünü tamamlayan mülkler neden denetlenmiyor, denetlenmesi ve binaların yenilenmesi için yapılan başvurular neden hızlandırılamıyor, denetimin yapılmadığı bir ortamda ömrünü tamamlamış bir mülkün yeni sahibinin tutuklanması ise ne kadar doğru' soruları yeninden gündeme geliyor.

Editör: Mehmet Ali Kayacı