Bakan Göktaş'tan iddialara yanıt: Engellilerin ÖTV'siz araç hakkı kısıtlanıyor mu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engellilere yönelik ÖTV'siz araç düzenlemesi konusunda yapılan düzenlemeleri açıklarken, engellilerin araç alımlarında haklarının korunması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engellilere yönelik ÖTV'siz araç düzenlemesi konusunda yaptığı açıklamada, engellilerin araç alımlarında haklarının korunması için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Göktaş, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, doğurganlık oranıyla ilgili çalışmalara da değinerek, Aile ve Toplum Komisyonu'nun kapsamlı bir rapor üzerinde çalıştığını ve ülke genelinde kadın istihdamını artırmaya yönelik politikalar geliştirdiklerini vurguladı. Ayrıca, engellilere yönelik mevcut desteklerin suiistimal edilmesini önlemek amacıyla yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını da ifade etti.

Göktaş'ın açıklamaları şöyle:

"Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz Bilim Kurulu toplantımızda bu meseleyi de ele aldık. Aile ve Toplum komisyonumuz kapsamlı bir rapor üzerinde çalışıyor. Dünyadaki örnekleri inceliyor, politikalarımızı çok katmanlı olarak geniş bir perspektifle oluşturmaya çalışıyoruz.

ÇALIŞMALAR MASADA

Doğum izinlerinin artırılmasından, kreş ve bakım süreçlerinin desteklenmesine ve esnek ve uzaktan çalışma gibi birçok alternatifi ele alıyoruz. Ülke kalkınmasına ve kadın istihdamının arttırılmasına da katkı sağlayacak yeni modeller için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hayata geçireceğimiz yeni modellerle kadınların ev ve iş hayatı arasında tercih yapma zorunluluklarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu konudaki politikalarımızı yeni kurduğumuz Aile ve Nüfus Politikaları Daire Başkanlığı çatısı altında çok yönlü olarak sürdürmeye devam edeceğiz."

ENGELLİLERE ÖTV'SİZ ARAÇ DÜZENLEMESİ

En düşük emekli aylığına zam Genel Kurul'a geliyor En düşük emekli aylığına zam Genel Kurul'a geliyor

Engellilere yönelik ÖTV’siz araç düzenlemesine yönelik soru üzerine Göktaş, engellilerin bu konuda kazanılmış haklarının suistimal edilmesinin tüm kamuoyunda rahatsızlık oluşturduğunu, bununla ilgili engellilerden çok sayıda şikayet ve ihbar aldıklarını ve bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Göktaş, "Engellilere yönelik desteklerin, avantajların suiistimaline seyirci kalamayız. Engelli vatandaşlarımızı mağdur edecek herhangi bir düzenlemeyi asla hayata geçirmeyiz. Engelli vatandaşlarımızın araç alımlarında herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları ve bu haklarını kullanmaktan mahrum kalmamaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.