Bakanlık'tan Alman şirketin RES projelerine onay: Muğla'da 36 bin ağaç kesilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Alman şirketin Muğla'da gerçekleştirmek istediği yenilenebilir enerji projelerinden ikisine onay verdi ve diğer ikisi için onay süreci devam ediyor. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle en az 36,214 ağaç kesilmesi planlanıyor. Rüzgar enerjisi türbinleri Muğla'nın Milas, Köyceğiz, Ula ve Bodrum ilçelerinde ormanlık alanlara kurulacak, bu alanlar Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda belirlenmiş durumda.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin buna karşı çıkmasına rağmen, bölgenin ekolojik önemini vurgulayan projeler ilerliyor. Özellikle Köyceğiz ve Ula'daki Gaia RES projesi, Sandras Dağı Önemli Doğa Alanı içinde 75 hektarlık alanda 12,470 ağacın kesilmesine neden olacak şekilde planlanmış durumda. Benzer şekilde, Bodrum ve Milas'taki Artuna RES projesi de 85 hektarlık alanda ve 12,589 ağacın kesilmesiyle gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye mesajı

Bu gelişmeler, bölgedeki endemik türler ve doğal yaşam alanları üzerindeki çevresel etkileriyle ilgili endişeleri artırıyor. Özellikle Bafa Gölü Tabiat Parkı çevresindeki koruma altındaki doğa alanlarına ve iklim değişikliğiyle mücadeledeki rolüne dikkat çekiliyor. Türkiye'de enerji geliştirme çabaları ile koruma çabaları arasındaki gerilimler de bu durumu daha da karmaşık hale getiriyor.