Yükselen kırmızı et fiyatları nedeniyle Başkentte ucuz et almak isteyen vatandaşlar Ulus'ta sokak arasında yer alan Et ve Süt Kurumu önünde sabahın erken saatlerinde itibaren uzun kuyruklar oluşturuyor.

Market ve kasapta bir kilo kıymanın fiyatının 450-500, bir kilo kuşbaşının fiyatının ise 500-550 liraya yükselmesi nedeniyle dar gelirli vatandaşlar, bir kilo et alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemeye devam ediyor. Et ve Süt Kurumu'nda kıyma 229 TL'den, kuşbaşı ise 259 TL'den satılıyor.

Ucuz et alabilmek için sabah 6 buçukta yola çıktığını söyleyen 73 yaşındaki Mehmet Şener, ''50-100 TL indirimli alayım diye geceden gelip sırada bekliyorlar. 'Memleket çağ atladı' diyorlar. Böyle çağ atlanır mı be. Memleket ilerledi… Ne ilerlemesi geri gidiyor. Üç dönem oyumu verdim, helal etmiyorum onlara. Ramazan için ikişer kilo kıyma için burada sıraya girmişiz'' dedi.

'Çocuklar kıymayı ayda bir defa görmüyor'

Bakan Uraloğlu açıkladı: 2 yeni turistik tren yola çıkıyor Bakan Uraloğlu açıkladı: 2 yeni turistik tren yola çıkıyor

Halis Yazıcı adlı vatandaş, "Eskiden kuyruk olurdu da ama şimdi millet sokağa çıkmasın diye buraya topluyorlar. Eti ucuza veriyor ki halk sokağa çıkmasın diye. Aldığım para 12 bin lira, 4 kişiyi geçindiriyorum. Ben sabah kalkarken sofradan doymadan kalkıyorum önce çocuklar yesin diye. Keyfinden gelen kimse yok. Kasapta kıymanın kilosu 500-600 lira. Çocuklar kıymayı ayda bir defa görmüyor" diye sitem etti.

Uzun kuyruk nedeniyle daha önce et almadan eve geri döndüğünü söyleyen 72 yaşındaki Fatma Yüzel de "Bugün yine kuyruğun sonundayım. Alamazsam yine döneceğim. Namazı kıldık çıktık. Ne yapayım önümüzde Ramazan mecbur alacağız. Eşimden kalan emekli maaşım var, 9 bin lira. Evim de kira" dedi.

'Oğlumdan habersiz çıktım geldim'

İsmini vermek istemeyen bir emekli ise "Ben 5 bin 500 TL eşimden ölüm aylığı alıyorum. Yoksa buraya gelir miydim? Oğlumdan habersiz çıktım geldim, sırf et için. Geç geldiğimizde de kalmıyor" derken bir başka vatandaş ise "Kendileri paşa gibi yiyip içip yatıyorlar. Ondan sonra emekliye 10 binden fazla vermem diyorlar. Çetelere veriyorlar halka gelince hepsi de fakir" şeklinde konuştu.

'35 sene çalışmışlığım var şimdi et kuyruğundayım'

Bir vatandaş da "Ben sabah 6'da geldim. Kasapta et 600 lira. Benim maaşım olmuş 12 bin 500 lira, kasapta et 600 lira. Bunun nesini yiyeyim, nesine bakayım? 35 sene çalışmışlığım var devlete, et kuyruğundayım şu anda. Ben 76 yaşındayım. Niye geleyim et kuyruğuna?" diye konuştu.