Mahkeme başkanı kendisini başörtülü olmasından dolayı reddeden avukat Alperen Demirdiş hakkında 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret', 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak' ve 'Haksız gerekçe ile hakimleri reddetme ve bu sebeple davanın bilerek ve isteyerek gereksiz yere uzamasına neden olması ile görevi kötüye kullanma’ suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Anayasa'nın din ve vicdan hürriyeti ile ilgili maddeleri ve yürürlükte olan kanunların hatırlatılarak, kamu kurumlarında ve adliyelerde başörtüsünün yasaklılığına dair bir yasal düzenleme olmadığına dikkat çekildi.

Avukata disiplin işlemlerinin yapılması da talep edildi

Ankara Barosu da avukat Demirdiş'in bu davranışı ve avukatlık mesleğine yakışmayan duruşmadaki hal ve tavırları nedeniyle disiplin işlemlerinin yapılması için harekete geçti.

Ayşe Ateş: Ölüm tehditleri alıyorum; 'Korkmadan devlete, adalete meydan okuyabiliyorlar' Ayşe Ateş: Ölüm tehditleri alıyorum; 'Korkmadan devlete, adalete meydan okuyabiliyorlar'

Bu olay, Türkiye'nin din ve vicdan hürriyeti, adli bağımsızlık ve avukatlık mesleği etiği gibi konularda tartışmalara yol açtı. Olayın sonucu ve avukat Demirdiş'e verilecek ceza merak konusu oldu.