BDDK Başkanı Kavcıoğlu açıkladı: Arap ülkelerinin Türkiye'deki yönetilen varlıkları 3,8 trilyon Lira

BDDK Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Arap Bankalar Birliği tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi'nin açılışından konuştu. Kavcıoğlu'nun "Türkiye’de faaliyet gösteren 8 bankada 28,7 milyar lira sermaye ile önemli bir paya sahip Arap ülkelerinin Türkiye’de yönettikleri aktif toplamı 3,8 trilyon liradır" açıklaması dikkat çekti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türk ve Arap finansal kuruluşları arasındaki işbirliğinin artırılması ve son zamanlarda yaşanan gelişmelerle ilgili konuştu. Türkiye’de faaliyet gösteren 8 bankada 28,7 milyar lira sermaye ile Arap ülkelerine önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, Türkiye’de yönettikleri aktif toplamın 3,8 trilyon lira olduğunu açıkladı. Kavcıoğlu, bu tutarın sektördeki toplam aktifin yüzde 14,7’sini oluşturduğunu da dikkat çekti.

'BASKILARA KARŞI KOYMABİlMEK İÇİN İKİ KOŞUL VAR'

Kavcıoğlu, küresel ekonominin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeyi etkileyen değişen jeopolitik koşulların baskısı altında olduğunu belirterek, bu baskılara karşı koyabilecek istikrarlı bir ekonomik ortamın geliştirilmesinin şart olduğunu vurguladı. Kavcıoğlu, bunun ön koşulunun finansal iletişim ve işbirliği olduğunu ifade etti.

Kavcıoğlu, yatırımların etkili sonuçlar doğurmasının finans kanallarının etkin bir şekilde kullanılmasıyla mümkün olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türk bankacılık sektörü aktif kalitesi, sermaye yapısı, likidite yeterliliği ve karlılık bakımından kendini ispat etmiş, pek çok badireli dönemi güçlenerek atlatmış ve performansı açısından diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmıştır. Güçlü ve sağlıklı mali bünyeleriyle, bankalarımız uluslararası standartlara tam uyumlu bir şekilde ekonomimizin güven çıpası olmaya devam etmektedir."

'ARAP ÜLKELERİNİN TÜRKİYE'DE YÖNETTİKLERİ TOPLAM 3,8 TRİLYON LİRA'

Şahap Kavcıoğlu, Arap ülkelerinin ticaret ortaklığının dost ülkelerin ekonomilerine de katkıda bulunduğunu söyledi.

Kavcıoğlu, "Türkiye’de faaliyet gösteren 8 bankada 28,7 milyar lira sermaye ile önemli bir paya sahip Arap ülkelerinin Türkiye’de yönettikleri aktif toplamı 3,8 trilyon liradır. Bu tutar sektördeki toplam aktifin yüzde 14,7’sini oluşturmaktadır." diye konuştu.

Türkiye Bankalar Birliği'nden güvenlik uyarısı Türkiye Bankalar Birliği'nden güvenlik uyarısı

TÜRKİYE'DEKİ BANKALARI TEMSİLCİLİLERİ

Arap bankalarıyla ilişki ve işbirliği kapsamında Türk bankalarının da Arap coğrafyasında faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret eden Kavcıoğlu, Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların Bahreyn’de 8, Irak’ta 7, Katar’da 1, Somali’de 1, Sudan’da 1 ve Suudi Arabistan’da 1 şubesi, ayrıca Mısır’da 1 temsilciliği bulunduğunu aktardı.

Kavcıoğlu, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki derin ve köklü ilişkilerin, bankacılık ve finans sektörleri vasıtasıyla yeni bir güç kazandığını ve bu birlikteliğin her geçen gün daha da pekiştiğini de ifade etti.

Kavcıoğlu, gelişen ikili ilişkilerin, yeni süreçlere ilişkin ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, ekolojik problemlerin çözümüne yönelik farkındalığın artırılması, jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde operasyonel sürekliliğin sağlaması yönleriyle de paha biçilmez katkılar sağlayacağını dile getirdi.

'DİJİTAL DÖNÜŞÜM ZORUNLU'

BDDK Başkanı Kavcıoğlu, bankacılık sektörünün uluslararası düzeyde ekonomik, sosyal, jeopolitik ve teknolojik gelişmeler ile uyumlu olarak geliştirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik politikaların bankacılık sektörü için hem büyük bir fırsat sunduğunu belirten Kavcıoğlu, BDDK olarak, yeşil finansman ve sürdürülebilir bankacılık uygulamalarını desteklediklerini belirterek "Biz de dönüştürücü iklim politikalarını finans sektörünün geleceğini güvence altına almanın ve finansal sistemin sürdürülebilirliğini artırmanın anahtarı olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, sözlerini dijital altyapı ve finansal hizmetlerinin güvenli, kapsayıcı ve yenilikçi olmasını sağlamak için daha da güçlendirmeye kararlı olduklarını vurgulayarak bitirdi.

Editör: Yunus Tutkun