Sözcü’den Deniz Bilici Göçmen’in haberine göre, bireysel kredilerin yüzde 99’u bankalar tarafından kullandırılırken, bireysel kredilerin yüzde 46’sını kredi kartları, yüzde 29’unu ihtiyaç kredileri, yüzde 15’ini konut kredileri, yüzde 3’ünü taşıt kredileri ve yüzde 7’sini kredili mevduat hesabı oluşturdu.

SON BİR YILDA 40.3 MİLYON KİŞİ BİREYSEL KREDİ KULLANDI

Takipteki krediler hariç, bireysel kredi kullanan kişi sayısı ise son bir yılda yaklaşık 2 milyon kişi artarak 40.3 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 76.8 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

KREDİ KARTI BORÇLARI İSE 1 TRİLYON 410 MİLYAR TL

Şimşek'in açıklaması sonrası AK Parti'de çalışmalar başladı: Karbon ayak izi vergisi geliyor Şimşek'in açıklaması sonrası AK Parti'de çalışmalar başladı: Karbon ayak izi vergisi geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 10 Mayıs haftasına ait son verilerine göre bankalarca verilen bireysel krediler ile kredi kartı borçları toplamı 3 trilyon 64 milyar TL oldu. Bunun 1 trilyon 653 milyar TL’sini bireysel krediler oluştururken, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 410 milyar TL’ye ulaştı.