BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) gelen bilgileri aktararak, İsrail'in Refah kentine yönelik hava saldırılarının yoğunlaştığını söyledi.

Sürekli ve güvenilir gıda tedarikinin önlendiğini vurgulayan Dujarric, Gazze'deki güvenlik durumu, sınır kapanmaları, ithalat kısıtlamaları ve temel altyapıların zarar görmesi nedeniyle gıda güvensizliğinin çok kritik seviyeye ulaştığını kaydetti.

Dujarric, Refah'ta insani durumun giderek kötüleştiğini, insanların gıda için kamyonları durdurmaya başladığını belirterek, özellikle çocuklar, yaşlılar ve sağlık sıkıntısı olan insanların gıdasızlık nedeniyle daha büyük risk altında olduğuna dikkati çekti.

- "7 Ekim-12 Şubat döneminde 378 sağlık tesisi saldırıya uğradı"

Siyonist İsrail'in savaş uçaklarının hedefi oldu! Filistinli çocuk acılarını dindirmek için ezan okudu Siyonist İsrail'in savaş uçaklarının hedefi oldu! Filistinli çocuk acılarını dindirmek için ezan okudu

Diğer taraftan OCHA'dan Gazze'deki hastaneler ve sağlık tesislerinin durumuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ikisinin de çatışmanın parçası olmaması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, insani yardım ve sağlık çalışanlarının insanlara yardımcı olmak için büyük sınamalar ve risklerle mücadele ettiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerinin aktarıldığı açıklamada, "7 Ekim-12 Şubat döneminde Gazze genelinde 378 sağlık tesisi saldırıya uğradı." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, 98 sağlık tesisi ile 98 ambulansın saldırılardan zarar gördüğü ifade edildi.