BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Gazze'deki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde boşaltma emri verdiği 13 hastanede binlerce hasta ve yaklaşık 117 bin yerinden edilmiş kişinin kaldığına dikkati çekildi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, İsrail'in boşaltma emrinden derin endişe duyduğunu kaydetti.

Husi’lerden İsrail ile ticaret yapan ülkelere uyarı: İsrail limanlarına giden her gemi hedefimizde olacak Husi’lerden İsrail ile ticaret yapan ülkelere uyarı: İsrail limanlarına giden her gemi hedefimizde olacak

Griffiths, "Bu insanların, hastaların gidebileceği güvenli bir yer yok. Yaşam desteğine bağlı hastalar ve kuvözdeki bebeklerin taşınması ölüm fermanı olur." uyarısında bulundu.

Halihazırda Kudüs'te bulunan Griffiths, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda ise Gazze'deki ailelerle telefon görüşmesi yaptığını belirterek, "7 Ekim'den bu yana Gazze'deki ailelerin katlandıkları durum kahredici. 8 yaşında bir çocuk size ölmek istemiyorum dediğinde, kendinizi çaresiz hissetmemeniz mümkün değil." ifadelerini kullandı.