İsrail devlet televizyonu: Gazze'deki çatışmalarda 100 asker gözünden yaralandı İsrail devlet televizyonu: Gazze'deki çatışmalarda 100 asker gözünden yaralandı
  • Shamdasani, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin, "İsrail'in beyaz fosfor kullandığını daha önce de sizlere sormuştum. Human Rights Watch'ın bununla ilgili bir rapor yayımladığını belirtmiştim. Siz de 'bunu araştırmamız için zamana ihtiyacımız' var demiştiniz. Hafta sonu Uluslararası Af Örgütü bunu belgeledi. BM bu konuda bir araştırma başlattı mı?" sorusu üzerine Shamdasani şunları söyledi:

"Bu oldukça karmaşık bir konu. Bir kez daha bu soruya net bir şekilde yanıt verebilecek bilgiye sahip değiliz. Bizim meslektaşlarımız ve diğer insan hakları savunucuları, Gazze'deki elektrik kesintileri ve internet bağlantısı sorunları nedeniyle doğrulanan bilgileri belgelemede, bu bilgilerin toplanması derlenmesi ve gönderilmesinde büyük zorluklar yaşıyor. Bu yüzden bilgileri her zamanki metodolojimize uygun olarak doğrulamakta çok fazla sorun yaşıyoruz."

AA muhabirinin devamında sorduğu, "İsrail'in beyaz fosfor kullandığına dair uluslararası medyada da görseller gördük. Bunun dışında 2 farklı kurum konuyu belgeledi. Sizce de BM bu konuda biraz geç kalmadı mı?" sorusunu da cevaplayan Shamdasani, "Bu konudaki hayal kırıklığınızı tamamen anlıyoruz ve biz de bunu paylaşıyoruz. Özellikle savaş devam ederken, ortalıkta çok fazla bilgi dolaşırken, BM olarak kendimizi hangi konuda kesin olarak beyan ettiğimiz hususunda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu konuda şu anda açıklama yapabilecek bilgiye sahip değiliz. Ancak bunun takip edeceğimiz ciddi bir konu olduğu ortada." ifadesini kullandı.