Söz konusu kararla, kambiyo almak isteyenlere, banka, yetkili müessese (Döviz büfeleri) ve diğer finansal kuruluşlar tarafından satılan dolar, avro ve benzeri yabancı paralarla yine bankalarda açılan altın mevduat ya da yatırım hesapları için fiziki olmayan altın satış tutarı üzerinden alınan kambiyo işlem vergisinde değişikliğe gidildi.

Buna göre, kambiyo işlemlerindeki Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e artırıldı. Mayıs 2009’da uzun bir aranın ardından yeniden binde 1 olarak yürürlüğe giren BSMV, Aralık 2019’dan itibaren binde 2 olarak uygulanmıştı. Ayrıca yine Mayıs 2019’da 100.000 dolar ve üzeri döviz alım işlemlerine T+1 valör uygulamasına başlanmıştı.

Hazine’nin aylık vergi geliri 1 milyar TL artacak

Bazı sabit varsayımlarla 100.000 dolar tutarında bir kambiyo alım işleminde daha önce 1.360 TL vergi oluşurken; şimdi 6.800 TL oluşacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) internet sitesinde yayımladığı verilere göre bankaların TL karşılığı yurt içi müşterileriyle yaptığı günlük döviz işlem hacmi ortalaması bu ay 2,2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Mayıs 2020 işlem hacminden yola çıkılıp söz konusu işlemlerin oranı %40 olarak varsayıldığı takdirde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aylık vergi geliri yaklaşık 1 milyar TL artmış olacak.