Açılışa Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve partililer katıldı. Kılıçdaroğlu, "Partimizin 100'üncü yılı. 100 yıllık bir çınar. Ama bu çınar sürekli filiz veren, sürekli büyüyen bir çınar. Dolayısıyla bugün ağaç dikmenin, 1923 ağaç dikmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Birlikte sulayacağız, birlikte büyüteceğiz. Önümüzdeki süreçte bu ağaçların sayısı çok daha fazla artmış olacak. Saraçoğlu Mahallesi'nde otururken arka tarafta yeşil bir alan vardı. Ve bahar geldiğinde orada bir ağacın bütün pembe çiçeklerinin açtığını görürdüm. Ve her bahar o ağacın hem yeşillenmesini hem çiçek vermesini beklerdim. Kentleşme güzel bir şey. Kentlerde milyonlarca insanın yaşaması da bir şekliyle doğal karşılanabilir. Ama orada yaşayan insanların yeşile ihtiyacı var, parklara ihtiyacı var, ağaçlara ihtiyaçları var. Dolayısıyla bu ihtiyaçların giderilmesi lazım. Kentler rant yaratır. Ama o rantların halk için olması lazım. Yani halkın yararlanması lazım. Buraya dikilecek olan 1923 ağaç eminim bu bölgeye de, Ankara'ya da güzel bir atmosfer katacaktır" dedi.

'CHP' DEMEK, 'TÜRKİYE' DEMEKTİR'

Starbucks'ın piyasa değeri 20 günde 12 milyar dolardan fazla azaldı Starbucks'ın piyasa değeri 20 günde 12 milyar dolardan fazla azaldı

Kılıçdaroğlu, CHP'nin Türkiye için önemli olduğunu vurgulayarak, "Nedeni şu; Cumhuriyeti kurduğumuzda bir bez üretecek fabrikamız dahi yoktu. Cumhuriyeti kurduğumuzda ayakkabı üretecek fabrikamız yoktu. Cumhuriyeti kurduğumuzda uçaklarımız yoktu. Her şey dışarıdan gelirdi. Türkiye büyüdü, kalkındı, okullaştı, ormanlaştı ve Türkiye güçlü bir ülke olarak çıktı ortaya. Osmanlı'nın borcunu da son kuruşuna kadar ödedi. Cumhuriyet Halk Partisi işte budur. Yani hiç kimseyi ötekileştirmedi. Herkesin okumasını istedi. Kadınların okula gitmesi zaten mümkün değildi. Kız çocuklarının okula gitmesi zaten mümkün değildi. Bugün her anne baba kız çocuğunun da okumasını istiyor. Kız çocukları okullara gidiyorlar. Dolayısıyla 'Cumhuriyet' demek, 'Cumhuriyet Halk Partisi' demektir. 'Cumhuriyet Halk Partisi' demek, 'Türkiye' demektir. Böyle bakmamız lazım. Böyle baktığımız zaman Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Tabii demokratik standartlar içinde. Bir ülkenin büyümesinin, bir ülkenin kalkınmasının temel nedeni, temel felsefesi aynı zamanda halktan toplanan vergilerin hesabının millete verilmesidir" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından ormana ağaç dikti. 

'TSK'NIN HEDEF ALINMASINI ASLA DOĞRU BULMAYIZ'

Programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, 'CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ilişkin iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna, "O konuda parti sözcümüz görüşümü alarak düşüncelerini kamuoyuna açıkladı zaten. Biz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal olarak hedef alınmasını asla doğru bulmayız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, partinin kuruluşunun 100'üncü yılı nedeniyle sosyal medya hesabından paylaştığı videonun tartışılmasıyla ilgili de, "Şimdi trollere şunu söylemek isterim; bu konuda genel başkan yardımcımız bir açıklama yaptı. Orada söz konusu olan Kıbrıs çıkarması sırasında EOKA'cıların nasıl gömüldüklerini anlatan bir karedir o. Çünkü önce onlar gösteriliyor. Arkasından nasıl gömüldükleri ve arkasından da Türk bayrağının nasıl çıktığını gösteriyor. Şimdi bunu alıp, sadece bir fotoğrafı alıp o fotoğraf üzerinden, troller üzerinden, CHP'ye saldırmak kadar akıl dışı bir şey; olamaz. Bunlara sormak isterim; Süleyman Şah Türbesi kaçırılırken bunlar neden hiç seslerini çıkarmadılar? Ve neden sadece Kılıçdaroğlu Süleyman Şah Türbesi'ne sahip çıktı? Bunlar CHP'yi bilmiyorlar. CHP'yi karalamaya çalışıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi, 'Türkiye Cumhuriyeti devleti' demektir. Biz bu devleti kuran bir gelenekten geliyoruz" dedi.

'MANSUR BEY ADAYIMIZDIR'

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, 'Mansur Yavaş, 'Adaylığım bugün yarın açıklanır' demişti; ama sizden de henüz bir resmi açıklama duyamadık' sorusuna da, "Mansur Bey bizim büyükşehir belediye başkanımızdır ve adayımızdır" diye yanıt verdi.

Mansur Yavaş ise adaylığına ilişkin, "Biz kendimize güveniyoruz. Büyük bir oy farkıyla seçilebileceğimize inanıyoruz. 4,5 yıldır hizmet ettik. Farklı bir belediyecilik anlayışı ortaya koyduk. Yolsuzluklarla mücadele ettik. İsraf etmeden sadece Ankara halkının ihtiyaçları için hizmet ettik. Aynen devam edeceğiz" dedi.