Çin'de bulunan bir sosyal medya kullanıcısı yaşanan felaketle ilgili "Kapıdaydım ve rüzgara şahit oldum. Güneş enerjisi panelleri ve ağaçlar havada uçuyordu. O iki dakika boyunca ne olduğumu şaşırdım" şeklinde konuştu.

Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaletinde meydana gelen hortumda 10 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkede şiddetli yağış ve fırtınaların devam edeceği belirtildi.

Gazete Duvar'ın Reuters'tan edindiği habere göre, Çinli yetkililer özellikle Sarı Deniz'e kıyısı olan bölgelerde yaşayan halka şiddetli rüzgar ve yağışlar konusunda dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulundu. Jiangsu'da 19 Eylül Salı günü yaşanan ve 'kısa ama şiddetli' olduğu ifade edilen hortum sebebiyle arabalar takla attı, eyaletin bazı bölgelerinde elektrik kesintileri yaşandı. Hortumun bölgede yarattığı etki sosyal medyada paylaşılan görüntülere de yansıdı.

'GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİ VE AĞAÇLAR HAVADA UÇUŞTU'

Çin'in sosyal medya platformu Weibo'da yaşadıklarını anlatan bir kullanıcı, "Kapıdaydım ve rüzgara şahit oldum. Güneş enerjisi panelleri ve ağaçlar havada uçuyordu. O iki dakika boyunca ne olduğumu şaşırdım" diye konuştu. Çin devlet kanalı CCTV de eyaletteki Suqian ve Yancheng bölgelerinin hortumdan etkilendiği bilgisini paylaştı.

Yunan medyası: Türkler bu adalara kolay vizeyle gidebilecek Yunan medyası: Türkler bu adalara kolay vizeyle gidebilecek

Buna göre, dün yerel saatle 17.20 sıralarında başlayan hortum nedeniyle Suqian'da beş kişi hayatını kaybetti, dört kişi ağır yaralandı ve bin 646 konut zarar gördü. Yancheng'de de yıkıma neden olan hortum nedeniyle beş kişi hayatını kaybetti, dört kişi yaralandı. İki bölgede, hortum sebebiyle toplam 10 kişi öldü, dördü ağır sekiz kişi yaralandı.

Öte yandan, ülkenin güneybatısındaki Chongqing ile güneybatıdaki Guizhou, güneydeki Hunan, doğudaki Anhui ve iç bölgelerdeki Hubei'de de 20 Eylül Çarşamba günü için hava durumu uyarısı verildi.