8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybetmesine, 219 kişinin ise yaralanmasına neden olan tren kazasında kusurlu bulunan TCDD yetkililerine dava açılmaya devam ediyor. Kazanın ardından açılan ilk davada 9 sanığa 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası verilmişti.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan yeni bilirkişi raporunun ardından soruşturma genişletildi ve kazada sorumlulukları olduğu değerlendirilen TCDD 1. Bölge Müdürlüğü'nde görevli 9 kişi hakkında daha 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' ve 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçlarından Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Dava konusu olan kusurlar

Hava durumunun takip edilmemesi ve olumsuz hava koşullarında demir yolu hattının özel olarak muayene edilmemesi.

Menfezin ve çevresindeki hat kesiminin gerekli bakımlarının, temizliğinin ve yabani ot mücadelesinin yapılmaması.

Kaza yeri menfezinin İstanbul istikametindeki büzün tıkalı olması nedeniyle büze gelen yağmur suyunun aradaki kanal vasıtasıyla kaza menfezine yönelmesi.

YENİ DAVADA YER ALAN SANIKLAR VE CEZALARI

Nihat Aslan (TCDD 1. Bölge Müdürü): 15 yıl hapis

Levent Meriçli (Bölge Müdür Yardımcısı): 9 yıl 2 ay hapis

Mümin Karasu (Bölge Bakım Servis Müdürü): 17 yıl 6 ay hapis

Nizamettin Aras (Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı): 8 yıl 4 ay hapis

Tevfik Baran Önder (Mühendis): 10 yıl hapis

Turgut Kurt (Demir Yolu Bakım Müdürü): 16 yıl 3 ay hapis

Deniz Parlak (Mühendis): 9 yıl 2 ay hapis

Kubilay Başkaya (Mühendis): 9 yıl 2 ay hapis

Özkan Polat (Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi): 13 yıl 9 ay hapis

Bakan Yılmaz Tunç duyurdu: Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, ABD'de yakalandı Bakan Yılmaz Tunç duyurdu: Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, ABD'de yakalandı

Duruşmada verilen karar

Davanın görülen 20. karar duruşmasında, heyet sanıkları 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçlarından cezalandırırken, bazı sanıklar için 'sicil kaydı takdiri' indiriminde bulundu.

Heyet, dönemin TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan'a 15 yıl, bakım servis alanlarından sorumlu müdür yardımcısı Levent Meriçli'ye 9 yıl 2 ay, Bölge Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu'ya 17 yıl 6 ay, Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras'a 8 yıl 4 ay, mühendis Tevfik Baran Önder'e 10 yıl, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt'a 16 yıl 3 ay, mühendis Deniz Parlak'a 9 yıl 2 ay, mühendis Kubilay Başkaya'ya 9 yıl 2 ay ve Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat'a 13 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Levent Kaytan, Burhan Ortancıl, Çetin Yıldırım ve Celalettin Çabuk için de beraat kararı verildi. Heyet ayrıca Mümin Karasu, Nihat Aslan, Turgut Kurt ve Özkan Polat hakkında tutuklama kararı verdi.