Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.

Zirvenin yapıldığı Walter E. Convention Center'a gelen Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılandı.

NATO liderlerinden aile fotoğrafı

Karşılamanın ardından, NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları aile fotoğrafı çektirdi.

Aile fotoğrafında Erdoğan'ın yanında İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile İngiltere Başbakanı Keir Starmer yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, NATO Atlantik Konseyi Devlet ve Hükümet Başkanları Oturumu'na katıldı.

Bugün zirve kapsamında Kuzey Atlantik Konseyi'nin ilk oturumu yapılacak. Türkiye'yi zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor.

Thumbs B C 73Ec7Fc1A8244139Ebaf449D7A4Bec4D

Oturumun ardından kısa süre içinde görevi bırakması beklenen Genel Sekreter Jens Stoltenberg bir basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan, zirve marjında ikili görüşmeler de yapacak. Bugün Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Miçotakis ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birer görüşme yapması bekleniyor.

Zirvenin ağırlıklı gündemini Ukrayna Savaşı oluşturuyor. Gazze Savaşı da gündeme gelecek. İngiltere'nin İşçi Partili yeni Başbakanı Keir Starmer da, göreve geldikten günler sonra ilk NATO zirvesine katılıyor.

Tel Aviv'e İHA saldırısında bir kişi hayatını kaybetti Tel Aviv'e İHA saldırısında bir kişi hayatını kaybetti

Zirveye NATO liderleri ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin yanı sıra Asya Pasifik'ten dört ülke de davet edildi. Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri de Washington'da.