Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de faaliyet gösteren bazı düşünce kuruluşu temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Erdoğan’ın burada yaptığı açıklamalardan öne çıkan ifadeleri şöyle:

“Rusya Ukrayna arasında adil ve kalıcı bir barışın tesisi için diyalog ve diplomasiye öncelik vermeyi sürdüreceğiz.

Siyonist İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 15 bin 523'e yükseldi Siyonist İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 15 bin 523'e yükseldi

Savunma ihracatı

Gizli açık kısıtlamalara rağmen savunma sanayisinde küresel oyuncu haline geldik. 2023'ün ilk yarısında savunma ihracatı 2 milyar 400 milyon dolara ulaştı.

“Teröristle müzakere olmaz”

Bölgemizdeki her gelişme iyi terörist-kötü terörist ayrımının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Teröristle müzakere olmaz, dostluk, ortaklık kurulmaz.

“ABD ile iş birliğimizin gelişmesinden memnunuz”

ABD ile iş birliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Biden’la görüşmelerde tıkanıklıkların önemli kısmını aştık, temaslarımızı arttırma kararı aldık. Her iki ülke için de tehdit kaynağı olan terör konusunda iş birliğimizi güçlendireceğiz.

Suriyeli sığınmacılar

Suriyeli sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşünü teşvik ediyoruz. 600 bine yaklaşan sayıya kalıcı konutların bitmesiyle 1 milyon kişi eklenecek.

AB mesajı

 İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz.”

“Gerekrise yolları ayırırız” demişti

Erdoğan, ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisindedir. Biz de değerlendirmelerimizi yaparız sonra gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.