D-8'in 25'ci kuruluş yıldönümü zirvesi Bangladeş'in başkenti Dakka'da gerçekleşiyor. 3 günlük zirve kapsamında, D-8'in kurucu üyeleri, Türkiye, İran, Mısır, Nijerya, Pakistan, Malezya, Endonezya, Bangladeş'in ev sahipliğinde toplandı. 

D-8 ülkeleri arasında ortak bir banka ve BARTER sistemi kuruluyor

D-8’in Dakka buluşmasında, D-8 Ülkeleri arasında ortak bir banka kurulması, ortak ödeme kartı ve Yerel Paralarla Ticaret ile birlikte Mal Takasına bağlı BARTER ticareti başlatılmasının önü açılacak. Türkiye’den TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katılacağı, 25.Yıl kutlamaları öncesinde İstanbul’da gerçekleşen D8 ülkeleri temsilcileri arasında Dakka buluşmasının gündemi belirlendi.

D-8‘de en büyük sosyolojik toplum Pakistan ve Bangladeş topluluğu

Asya, Avrupa ve Afrika’ya yayılan, 3 kıtada 1,2 milyon nüfusu temsil eden 8 ülke arasında en büyük topluluk, eski Hindistan’dan ayrılan Müslüman topluluklar olan Pakistan ve Bangladeş 400 milyonu bulan nüfusu ile büyük topluluğu oluşturuyor. 2. Büyük topluluk ise Endonezya ve Malezya’dan oluşan Malay topluluğu. İki ülkenin nüfusu 335 Milyonu buluyor. 80 milyon civarında nüfusları ile İran ve Türkiye’den sonra Afrika kıtasında ise 102 milyonluk nüfusuyla Mısır ve 206. Milyon nüfusuyla Nijerya bulunuyor.8 ülkede 3 kıtada, 3 ten renginden insanların temsil ettiği, Malay, Hint, Fars, Türk, Arap ve Afrika’daki Müslüman toplulukların sayısı 2.2 milyarı buluyor.

Konferansın yapılacağı Bangladeş 165 milyon nüfusu ile d8’in 4. Büyük ülkesi

Nüfus olarak Bangladeş 165 milyonu bulan nüfusuyla D8 ülkelerinin tam ortasında bulunuyor. Aynı zamanda Hint ve Malay Müslüman topluluklarının geçiş noktasında bulunan bir ülke. Bütün D8 ülkelerinin denize sınırları bulunuyor. D8 ülkelerinin sınırları 3 okyanusta bulunuyor. Büyük Okyanus, Hint okyanusu, Atlas Okyanusu (Atlantik, Hint ve Pasifik Okyanusu) sahasındaki 8 ülke aynı zamanda 3 okyanusu bir birine bağlayan ülkelerden oluşuyor. Bu da 3 Irk, 3 Kıta, 3Deniz’de Kardeşlik buluşması anlamına geliyor.

Bu ülkeler, İpek yol, Baharat yolu gibi dünyanın en büyük ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi koridorlarını içinde barındırıyor. Jeo Politik, Jeo Starejik, Teo Politik öneme sahip deniz ve boğazları, stratejik madenleri, hayvansal ve tarımsal ürünleri içinde barından bu ülkeleri yakınlaşması ve iş birliği dünya barış ve refahı için de ayrıca olumlu bir katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahip.

Irak'ta mühimmat deposunda patlama: Ölü ve yaralılar var Irak'ta mühimmat deposunda patlama: Ölü ve yaralılar var

Türkiye kurucu ülke Erbakan fikir sahibi

Türk siyaset adamı Prof. Dr. Necmeddin Erbakan’ın. Çabaları ile kurulan D8 Ülkeleri İşbirliği konferansının, 25. Yılında yeni projelerle harekete geçirilme çabaları açısından Dakka buluşması büyük önem taşıyor.

Bilindiği gibi D8 ülkeleri örgütünün merkezi İstanbul’da bulunuyor ve 2022 itibarı ile, daha önce Genel sekreterlik Malezya’da iken, yeni genel sekreter Nijerya’dan geldi. Son zirve ise Dakka’da gerçekleşmişti.

Türkiye D8 ülkelerinin Bumerang gibi dizilen ülkeler coğrafyasında tepe noktayı oluşturuyor. Türkiye konumu itibarı ile, Akdeniz, Karadeniz, Ege, Marmara, boğazlar ve Hazara yakın konumu ile de stratejik açıdan önemli bir ülke. Kardeş halklar itibarı ile, Doğu, Batı, Kuzey, Güney ülkeleri ile yakın tarihi kökleri bulunuyor. Balkanlar, Kafkaslar, Türk dünyası, Mezopotamya halkları ile irtibatı yanında, Kadim medeniyetlerin ev sahibi olması ile birlikte yakın zamanlara kadar Osmanlı ve Doğu Roma tarihi mirası ile birlikte son Hilafet merkezi olmasının yanında Ortodoksluğun merkezi olarakda, “Kavimler kapısı” olmasının yanında Teo Stratejik açıdan önemli bir konumda bulunuyor.

Konferansta, Asya’da 5 ülke, Afrika’da 2 ülke, Avrupa da tek Türkiye bulunuyor. Proje kapsamında, politik, ekonomik, sosyal, kültürel alanda, akademik ve mesleki iş birlikleri, turizmin canlandırılması, ortak sosyal ağlar kurulması gibi fikirler de tartışılıyor.