Danimarka, tarıma yönelik dünyanın ilk karbon vergisini uygulama yolunda ilerliyor; büyükbaş hayvan çiftçilerinden, ineklerinin her birinden kaynaklanan sera gazı emisyonları için yılda yaklaşık 100 Euro ücret alınması planlanıyor.

Ticari kuruluşlar ve çevre gruplarıyla aylarca süren zorlu görüşmelerin ardından, Danimarka'nın iktidar koalisyonu Pazartesi gecesi hayvancılıktan kaynaklanan karbon dioksit eşdeğeri emisyonların tonu başına 120 DKr (16 €) tutarında fiili vergi oranı üzerinde anlaşmaya vardı.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, gıda güvenliğini korurken, arazi kullanımı değişiklikleri de dahil olmak üzere küresel emisyonların neredeyse dörtte birini oluşturan gıda üretiminden kaynaklanan emisyonları azaltmak için mücadele ediyor.

İnek ve koyun gibi geviş getiren hayvanlar sindirim sistemleri yoluyla metan üretirken, yedikleri otlardaki sentetik azotlu gübreler de sera gazı üretiyor. Hayvancılık, küresel emisyonların yüzde 11'ini oluşturuyor ve bunun neredeyse üçte ikisi ineklerden kaynaklanıyor.

Verginin 2030'da uygulamaya konması için zemin hazırlayan Danimarka anlaşması, çiftçilerin Avrupa çapında AB'nin çevre tedbirlerine karşı protestolarından sadece birkaç ay sonra geldi. Danimarka'nın merkez sol başbakanı Mette Frederiksen, verginin benzer girişimler için "bölgesel ve küresel olarak ileriye giden yolu açacağını" umduğunu söyledi.

Görüşmelerde yer almayan çiftçi örgütü Bæredygtigt Landbrug anlaşmayı hemen eleştirirken, bazı yeşil örgütler özel olarak verginin etkili olamayacak kadar çok kesinti olduğunu savundu.

Bæredygtigt Landbrug başkanı Peter Kiær, "Bunun çılgınca olduğunu düşünüyorum" dedi ve bunun halihazırda dünyanın en yeşil tarım üreticilerinden biri olan bir ülkede çok ihtiyaç duyulan teknoloji yatırımını engelleyeceğini ekledi. “[Hükümet] çiftçileri dinlemiyor.”

Danimarka parlamentosunun, 2030'da ton CO₂ eşdeğeri başına 300 DKr'lik manşet oranına sahip olan ve 2035'te ton CO₂ eşdeğeri başına 750 DKr'ye yükselen vergiyi bu yılın sonlarında onaylamak için oy kullanması bekleniyor. Çiftçilerin emisyonları azaltmaları için yerleşik teşvikler mevcut. ve vergi, en az ilk iki yıl boyunca yüzde 60'lık temel vergi kesintisi ile aşamalı olarak uygulamaya konulacak.

Yeşil düşünce kuruluşu Concito'ya göre ortalama bir Danimarka ineği yılda altı ton CO₂ eşdeğeri üretiyor. 120 DKr'lik daha düşük vergi oranının kullanılması, yaklaşık 720 DKr veya 96,50 Euro tutarında bir ücrete tabi olacaktır.

Ülkenin iklim bakanı Lars Aagaard, tarımın Danimarka'nın en büyük sera gazı yayıcısı olduğunu söyledi. "Bu devam edemez" dedi. “Tarım yeşil geleceğe katkıda bulunmalı ve onun bir parçası olmalı.”

Danimarka Tarım ve Gıda Konseyi Başkanı Søren Søndergaard şunları söyledi: "Her şeye rağmen, onaylanmış ve ekonomik açıdan sürdürülebilir iklim çözümlerini kullanan çiftçinin vergiden tamamen kaçınabileceği bir vergi modeli elde etmeyi başardık."

Biden'ın çekilmesi sonrası Trump'tan ilk açıklama Biden'ın çekilmesi sonrası Trump'tan ilk açıklama

Ancak Danimarka merkezli süt ürünleri kooperatifi Arla Foods'un genel müdürü Peder Tuborgh, vergi rejiminin, emisyonlarını azaltmak için zaten ellerinden geleni yapan organik üreticiler de dahil olmak üzere bazı çiftçileri adil olmayan bir şekilde etkileyebileceğini söyledi ve politika yapıcılara daha fazla çaba göstermeleri çağrısında bulundu. bunu inceleyin. 

Yeni Zelanda bu ay metan emisyonlarını azaltmak amacıyla koyun ve inek çiftçilerine benzer bir vergi uygulama girişimini iptal etti.

Avrupa Komisyonu, çiftçilerin ve arazi sahiplerinin emisyonları için doğrudan ödeme yapmalarını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere seçeneklere bakarak, AB çapında bir tarımsal emisyon ticaret sistemini nasıl kurabileceği üzerinde çalışıyor.

Avrupa'nın en büyük tarım işletmelerinden biri olan ve 25.000 Danimarkalı çiftçinin sahip olduğu bir kooperatif olan DLG Group'un genel müdürü Kristian Hundebøll, verginin Danimarka için tek taraflı hareket etmesinden ziyade "Avrupa'ya sabitlenmesinin" "hayati" olduğunu söyledi.

Geçen hafta Brüksel'de düzenlenen bir etkinlikte, komisyonun iklim kolu genel müdür yardımcısı Alexandre Paquot, tarımın bloğun emisyon ticaret sistemine dahil edilmesinin "çiftçiler için yeni bir iş senaryosu ve yeni fırsatlar" sunması gerektiğini söyledi.