Program, Ayasofya Camii Baş İmam Hatibi Ferruh Muştuer, Fatih Camii Baş İmam Hatibi Metin Çakar ve Sümbül Efendi Camii Baş İmam Hatibi İbrahim Yıldırım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başladı.

Diriliş Buluşmaları İstanbul Programı Binlerce Kişinin Katılımıyla Gerçekleşti (7)

Programın açılış konuşmasını yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için gemiler satın alınacağını söyledi.

İhh Genel Başkanı Bülent Yıldırım

Yıldırım, “Konuşma zamanı geçti. Gazze’ye gideceğiz. Sizlerden gemiler almamız için kampanyamıza destek vermenizi istiyorum. Avrupa’dan da gemiler yola çıkacak. Onlarca ülkeden aktivistler filoya katılacak. Hem Mısır kapısını hem Gazze Limanı’nı açacağız. İnsani yardım gemilerimizle, dünyanın dikkatini inşallah oraya çekeceğiz. Siyasetin hükümetin ve halkın hep birlikte hareket edeceğine inanıyorum. Allah, Filistin’in özgürlüğünü nasip eylesin” dedi.

“Masum insanlar katliama uğrarken sessiz kalamayız”

Video konferans yöntemiyle katılımcılara hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’de büyük zulümler işlediğini belirtti.

Diriliş Buluşmaları İstanbul Programı Binlerce Kişinin Katılımıyla Gerçekleşti (2)

Erbaş, “Ne yazık ki İslam dünyası dağınık bir görüntü sergilemektedir. Meselenin kalıcı bir çözüme kavuşturulması için gösterilen gayretler maalesef yeterli olmadı. Unutulmamalıdır ki, Kudüs Müslümanlar için bir izzet meselesidir. Bugün Filistin’de şahit olduklarımız, sadece Müslümanların meselesi değildir, yaşananlar insanlık için bir vicdan ve ahlak meselesidir. İnsanlık olarak bu şiddete karşı durmamız gerekmez mi? Bu barbarlığa karşı elimizden ne geliyorsa yapmak zorunda değil miyiz? Binlerce masum insan katliama uğrarken sessiz kalamayız. Durmadan ve yorulmadan elimizden ne geliyorsa yapmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Çin, Doğu Türkistan’da soykırım suçu işliyor”

Doç. Dr. Alimcan Buğda

Filistin ve Doğu Türkistan’ın çok büyük zulümlere maruz kaldığını ifade eden Doğu Türkistanlı Akademisyen Doç. Dr. Alimcan Buğda, “Çin, Doğu Türkistan’da yıllardır soykırım suçu işliyor. Doğu Türkistanlıları dinlerinden, kültürlerinden vazgeçirmek için ellerinden geleni yaptılar ve yapıyorlar.  2017 senesinden beri Doğu Türkistan’ı dış dünyaya tamamen kapatan Çin hükümeti, kanlı komünist ideolojisini Doğu Türkistan’da uygulamaya ve bu ideolojilerini din olarak sunmaya çalışıyor. Çin, bugün Doğu Türkistan’ı ikinci Endülüs yapmaya çalışıyor. Allah’ın izniyle, hem Filistin’deki zulüm bitecek, hem Doğu Türkistan özgürlüğüne kavuşacak” dedi.

“Kudüs’ün sahibi İslâm ümmetidir”

Nureddin Yıldız

Sosyal Doku Vakfı Kurucusu Nureddin Yıldız ise, “Zalimler, Gazze bombalanırken, bütün dünyadaki Müslümanları öğretilmiş bir çaresizliğe mahkûm etmek istiyorlar. Rasulullah’ın ümmeti zor yıllar yaşasa bile, bu ümmet Kudüs’ün sahibidir. İşgal ve gasp mülk devri oluşturmuyor. Mülk Allah’ındır, Allah’ın mümin kulları kıyamete kadar var olmaya devam edecektir” dedi.

“Tek yürek halinde hareket etmeliyiz”

Dr. Abdullah Sevim de, işgalci İsrail’in Gazze topraklarını insansızlaştırmak istediğini ifade etti.

Dr. Abdullah Sevim

Sevim, “Gazzeli kardeşlerimiz dimdik ayakta ve onurlu mücadelelerini sürdürüyorlar. Eğer Gazze’yi kurtarmak istiyorsak, Doğu Türkistan’ı kurtarmak istiyorsak, zulüm yaşanan diğer coğrafyaları kurtarmak istiyorsak bunun tek çaresi, Müslümanlar olarak tek yürek halinde hareket etmektir"

“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım ise, Gazzelilerin işgale karşı büyük bir mücadele verdiğinin altını çizdi.

Muhammed Emin Yıldırım-1

Yıldırım, “Herkes, Kudüs’ün özgürlüğü için ne yapabilirim diye sorumluluk almalı, üzerine düşeni yapmalı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla da, İslam dünyasının dağınıklığı sebebiyle Gazze’de yaşanan zulümlerin engellenemediğini ifade etti.

İsrafil Kışla

Programda Prof. Dr. Halis Aydemir ve Şevket Gökşan da katılımcılara hitap etti.

İhh Diriliş Buluşmaları

Sanatçılar Ömer Karaoğlu, Ammar Acarlıoğlu, Cihan Emir Şamur ve Murat Bozkurt ise buluşmada ezgi ve marşlar seslendirdi.   

Diriliş Buluşmaları İstanbul Programı Binlerce Kişinin Katılımıyla Gerçekleşti (3)

Meteoroloji'den yurt geneli için sağanak uyarısı Meteoroloji'den yurt geneli için sağanak uyarısı

Program, Filistinliler için yapılan duanın ardından sona erdi. 

Diriliş Buluşmaları İstanbul Programı Binlerce Kişinin Katılımıyla Gerçekleşti (8)