Saadet Partisi Genel Merkez Başkanlık Divanı Üyesi Fesih Bozan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev yapan Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan'ın şikayeti üzerine Suudi Arabistan polisin hacı adaylarına yönelik sert müdahalesine ilişkin açıklama yaptı. 

Konuya ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev yapan Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan'ın açıklaması şu şekilde: Ticari vize ve seyahat vizesi ile plansız/programsız gelen hacılarımız var. Öncesinden gidip orada kamufle olan belki otelde hac ve Arafat zamanını bekleyen o zaman geldiğinde de Arafat'a gitmeye çalışan insanlar geçen sene çok fazlaydı bu sene biz onları şikayet ettik. Dedik ki bu bizim organizasyonumuzu baltalıyor, bizim hizmetlerimizi etkiliyor. "Devletine güvenip kurada haccın çıkmasını bekleyen vatandaşlarımız varken onlar hiç beklemeksizin parayı vererek onların haklarını gasp etmesine biz razı değiliz, sizde önleminizi alın" diyerek Hac Bakanlığı yetkililerine söyledik, onlarda dedi ki "Biz bu sene onların önlemini alacağız ve hac vizesi dışında başka vize ile girişe izin vermeyeceğiz" dediler.

Fesih Bozan'ın konuya ilişkin basın açıklaması şu şekilde: 

Hacılar Mağdur, Yetkililerden Acil Müdahale Bekliyoruz 

Yaptığımız görüşmeler ve aldığımız bilgilere göre kutsal topraklarda binlerce hacı adayı vatandaşımız şu anda mağdur durumdadır. 

Gizli tanık soruşturmasında ilk duruşma: “Ayhan Bora Kaplan örgütü bize operasyon yapıyor” Gizli tanık soruşturmasında ilk duruşma: “Ayhan Bora Kaplan örgütü bize operasyon yapıyor”

Benim hacı adayı vatandaşlarla yaptığım görüşme ve iddialara göre hem de Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilisinin Suud makamlarına şikayeti üzerine, 

Suud polisi otellere baskın üstüne baskın yaparak, hatta barbarca mahremiyetleri de çiğneyip otel kapılarını kırarak vatandaşlarımız aranıyor ve takibe alınıyor yakalananlar sınır dışı ediliyor. 

Şikayet iddiaları doğru ve bunun üzerine bu baskı ve sınır dışılar yapılıyorsa bu kesinlikle kabul edilemez ve bu yetkili hakkında gereği hemen yapılmalı kendisine de Hac yaptırılmadan Türkiyeye geri gönderilmelidir. 

Bu hacı adaylarımız keyiflerinden dolayı Hac vizesi dışındaki yollara başvurmuş değiller. 

Bu vatandaşlarımızın kimisi yllardır kurada ismi çıkmayan veya 7-8 bin dolar ödeme gücü olmayan ama hac farizasını yerine getirmek umuduyla turistik, ticari veya kasap işçi olarak Kutsal Mekanlara gitmiş vatandaşlarımızdır. 

Son 15-20 gündür, Suud polisinin baskıları yüzünden bu Hacı adayı vatandaşlarımız sağa sola kaçınmak veya ibadetlerini terk ederek otellerin kuytu yerlerinde saklanmak suretiyle Suud askerlerine yakalanmama gayret ediyorlar. 

İki, üç gün sonra Arafat'a çıkılacağından, Hacı adayı vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve Hacı olmama riskinin kaldırılması için Sayım Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve diğer yetkililerden acilen devreye girmelerini ve Suud makamlarıyla görüşerek hacı adayı vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini, hacı adayı mağdur vatandaşlarımız adına istiyoruz.

13.06.2024 

Fesih Bozan 

Saadet Partisi 

Genel Merkez Başkanlık Divanı Üyesi

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama geldi 

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan açıklamada Hac vizesi olmayanlara yönelik yaptırımların tamamen Suudi Arabistan'ın uhdesinde olduğunu bildirdi.

Başkanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dün bazı sosyal medya mecralarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli bir Daire Başkanımızın hac konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili aşağıdaki bilgilendirmenin yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

Kamuoyunda gerçekdışı yorumlara neden olan görüntü, 25 Nisan 2024 tarihinde Başkanlığımızda düzenlenen Hac Eğitim Seminerinde Daire Başkanımızın konuşmasının önü ve arkası kesilerek bağlamından koparılmış bir bölümüdür.

Hacda görev yapacak bir personelimiz 2023 haccında hac vizesi olmadan insanların geldiğini ve bu nedenle mağduriyetler yaşandığını ifade etmiş ve bu sene tedbir alınıp alınmayacağını sormuştur. İlgili soru üzerine ise Daire Başkanımız vatandaşlarımızı yanıltarak mağduriyetlere neden olan kuruluşların şikayet edildiğinden bahsetmiştir.

Konuyla ilgili bazı paylaşım ve açıklamalarda iddia edildiği gibi, Başkanlığımızın 2024 Hac döneminde hac vizesi olmadan Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızı ilgili makamlara şikayet ettiği iddiası tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca görüntünün çekildiği toplantının tarihinden de açıkça anlaşılacağı üzere o tarihte hac dönemi henüz başlamamıştır.

Suudi Arabistan makamları 2024 Hac dönemi öncesinde müteaddit defalar yaptığı açıklamalarla hac vizesi olmayanların Mekke’ye alınmayacağını, Suudi Arabistan yasalarına aykırı olarak girenlerin de çeşitli idari ve mali yaptırımlara tabi tutularak Mekke’den çıkarılacağını açıklamışlardır.

Dolayısıyla hac vizesi olmayanlara yönelik yaptırımlar tamamen hacca ev sahipliği yapan Suudi Arabistan yetkililerinin uhdesindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."