'Ramazan Hoca'nın katiline ağırlaştırılmış müebbet istemi! Savcı akıl sağlığı raporundan vazgeçti

'Diyarbakırlı Ramazan Hoca' olarak tanınan Ramazan Pişkin'i işlettiği çay ocağında kesici aletle öldüren Erkan Baykut, ilk kez hakim karşısına çıktı. Baykut'un davranışları, olay anlatımı ve hal ve hareketlerini göz önünde bulundurarak akıl sağlığı raporu talebini geri çeken savcı, sanığın cinayeti ‘tasarlayarak’ gerçekleştirdiğini belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Erkan Baykut getirildi. Taraf avukatları ve Ramazan Pişkin’in kardeşi Mehmet Pişkin’de duruşma salonunda hazır bulundu.

Sanık Erkan Baykut, mahkemedeki ilk savunmasında, "Olay günü madde etkisindeydim. Ramazan Pişkin'i, Muradi isimli Afgan uyruklu şahıs zannettim. Cinsel istismara uğramış biri psikolojisiyle yaptım. Ama bunu Ramazan Pişkin'in yaptığını iddia etmiyorum. Ramazan Pişkin'i Afgan şahıs zannettim. İçeri girince kendisine taş attım. Ayağa kalkınca kendimi bıçakla savundum. Olay esnasındaki endişeyle kaç kere bıçakladığımın farkında değildim. Olay sonrasında eve kaçtım. Askerliğimi yaptım. Askerlikte röntgenim çekildi, bir şey var ama ne olduğunu bilmiyorum" dedi.

PİŞKİN'İ SOSYAL MEDYADA GÖRMÜŞ

Ramazan Pişkin'i daha önce sosyal medyada gördüğünü ancak yüz yüze hiç görmediğini öne süren sanık, olay günü metanfetamin kullandığını ve 2017'den beri sürekli uyuşturucu aldığını ifade etti. Karakolda darp edildiğini öne süren sanık Erkan Baykut, kolluktaki ifadesinin sadece yüzde 65'inin dikkate alınmasını istedi.

'DİNİ VİDEOLAR İZLEDİĞİM OLUYORDU AMA TARİKATA HİÇ GİTMEDİM'

Çiftçiden ayçiçeği isyanı: Üretici kazanmıyor, tüketici yağı pahalıya alıyor Çiftçiden ayçiçeği isyanı: Üretici kazanmıyor, tüketici yağı pahalıya alıyor

ANKA'nın haberine göre müşteki avukatının, "Herhangi bir dini cemaate gidiyor musun" sorusuna sanık, "Dini videolar izlediğim oluyordu ama hiçbir tarikata gitmedim" cevabını verdi. Müşteki avukatı, sanığın izlediğini söylediği dini videolardaki kişilerin kim olduklarını ve herhangi bir cemaat ya da tarikata mensup olup olmadıklarını sordu. Sanık Baykut, "Dikkate alarak izlemiyordum ama illa isim vermem gerekirse Kerem Önder'in videolarını izliyordum" dedi.

'KARDEŞİMİ NAMAZDA RAMBO BIÇAĞIYLA ÖLDÜRMÜŞTÜR'

Ramazan Pişkin'in kardeşi Mehmet Pişkin, "Sanıktan şikayetçiyim, azmettirenlerden de şikayetçiyim. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum. Kardeşimin kimseyle bir husumeti yoktu. Kardeşimi kesinlikle namaz üzerindeyken sırtından bıçaklayarak öldürmüştür. Dükkanda boğuşma izi yok. Her şey 10 saniyede olmuştur. Olay önceden planlanmıştır. Rambo bıçağıyla kardeşimi bıçaklayarak katletmiştir" diye konuştu.

SAVCI RAPOR TALEBİNİ GERİ ÇEKTİ

Duruşma savcısı, sanık Erkan Baykut'un akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için rapor alınmasını talep etmişti. Yargılama esnasında savcı, sanığın davranışları, olay anlatımı ve hal ve hareketlerini göz önünde bulundurarak bu talebini geri çektiğini söyledi.

TASARLAYARAK KASTEN ÖLDÜRMEDEN CEZA İSTENDİ

Mütalaasını açıklayan savcı, sanık Erkan Baykut'un olay tarihinden önce Ramazan Pişkin'in sosyal medyada yayınlanan videolarını izlediğini, olay tarihinden birkaç gün önce de Pişkin'in iş yerine giderek keşif yaptığını ve olay tarihinde tek vuruşta öldürme kabiliyeti olan bıçakla Pişkin'in iş yerine gittiğini, eylemini ise Pişkin iş yerinde tek başınayken gerçekleştirdiğini kaydetti. Savcı, bu nedenlerle sanık Baykut'un eylemini tasarlayarak gerçekleştirdiğinin anlaşıldığını belirterek, 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

DURUŞMA 1 TEMMUZ'A ERTELENDİ

Mütalaaya karşı savunması sorulan sanık Erkan Baykut, "Ben kimseyi tasarlayarak öldürmedim" dedi. Mahkeme, sanık avukatının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 1 Temmuz Pazartesi gününe erteledi.