Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışma sonucunda, e-Devlet uygulamasına yeni bir özellik eklendi.

Milyonlarca araç sürücüsünü ilgilendiren yeni hizmet, trafik kazalarında tutulan kaza tespit tutanaklarını, online hale getiriyor.

Kaza tutanağı hizmetini kullanabilmek için e-Devlet hesabında iki aşamalı kimlik doğrulamanın aktif olması ve hizmetin kullanıldığı anda mobil cihazınızın konum servisinin açık olması gerekiyor.

Trafik kazasına karışan iki sürücünün, Kaza Tutanağı hizmetine giriş yapması ve tutanak işlemleri butonuna tıklamasıyla işlem başlıyor.

Açılan ekranda isteğe bağlı olarka sürücülerden birisi “Yeni Tutanak Oluştur” seçeneğine, diğer ise “Yeni Tutanağa Dahil Ol” seçeneğine tıklar.Asfdghjklkşğşlkjh

LGS'ye giren öğrenci dava açtı: 'Soru iptal edilsin ya da cevabı değiştirilsin' LGS'ye giren öğrenci dava açtı: 'Soru iptal edilsin ya da cevabı değiştirilsin'

İki sürücü tarafından da tutanak oluşturmak için gerekli şartlar okunduktan sonra şartlar sağlanıyorsa, “Şartları Sağlıyorum” butonu tıklanır.

İki sürücünün de sürücü bilglerinin görüntülenmesinin ardından sürücüler kazaya karıştıkları araçlarını seçer.

Seçilen araca ait ruhsat ve sigorta bilgileri görüntülenerek devam edilir.

Eğer araç sürücü üzerine kayıtlı değilse “Farklı Araç Ekle” butonuna tıklanır. Açılan ekranda araç ruhsat karekodu okutularak, ruhsata ilişkin ayrıntılar girilmiş olur.

İki sürücünün de kazaya ilişkin fotoğrafları yüklemesinin ardından kazaya ilişkin bir açıklama yazılır.

Açılan ekranlar üzerinden sürücüler araçlarının ilk darbe aldığı noktayı seçer ve işleme devam edilir.

Tutanağa dahil olan sürücünün ekranında otomatik olarak bir karekod oluşur.

Tutanağı oluşturan sürücünün ekranında ise karekod okuyucu açılır.

Tutanağı oluşturan sürücünün karekodu okutmasıyla kaza tutanakları eşleştirilir.

Tutanağı oluşturan sürücünün telefonundan gerekli bilgilendirmelerin okunmasının ardından kaza anın görselleştirilir ve devam edilir.

Bilgilerin kontrol edilmesinin ardından onayla butonuyla işlem tamamlanır.

Editör: Melisa Aykaç