Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılından bu yana ilk kez enflasyon sepetini internet sitesinde yayınladı. Ancak bu adım, TÜİK'in enflasyon hesaplamalarına yönelik yoğun eleştirileri beraberinde getirdi. TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, açıklamaları sonrasında eleştirilerin odağı oldu.

Enflasyonun yavaşlama trendine gireceğini belirten Çetinkaya, buna karşın konunun gündemde kalmaya devam edeceğini belirtti ve “Bu tartışılsın diye söylemiyorum ama enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında nasıl bir fark var bunu bir irdelemek lazım diye düşünüyorum. Bana sorarsanız bir fark yok. Fiyatlar gene artıyor” dedi.

Açıklamalardan önce enflasyon sepetini sitesinden kaldırdı

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; Başkan Erhan Çetinkaya eleştirileri yanıtlamak için basın toplantısı düzenlerken aynı gün sitesinde bulunan eski verileri sildi.

Konutta gündem "ortak kredi" (Ortak konut kredisi şartları neler?) Konutta gündem "ortak kredi" (Ortak konut kredisi şartları neler?)

'Mevcut verilerin kaldırılması kabul edilemez'

Prof. Dr. Cem Başlevent, TÜİK Başkanı Çetinkaya’nın açıklamalarının şeffaflık adına olumlu olduğunu belirtirken, mevcut verilerin kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Başlevent, "Madde fiyatını açıklamak için bir gün daha çalışılması gerekiyor demek komik. Çalışsınlar. Ayın 3'ü değil, 4'ü veya 5'i de olsa madde sepetini açıklasınlar" ifadelerini kullandı.

Ekonomist ve Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) kurucularından biri olan Prof. Dr. Veysel Ulusoy ise, TÜİK'in 2018 yılından bu yana verileri kontrollü olarak sunduğunu ve 2020 yılından itibaren enflasyon, milli gelir gibi önemli ekonomik göstergelerde manipülasyon yaptığını belirtti. Ulusoy, TÜİK’in bu yaklaşımının halkı fakirleştirdiğini ve halkın bu durumu hak etmediğini ifade etti. Ayrıca, sahtekârlığa karşı çıkmak için en yüksek sesle protesto çağrısında bulundu.