Elit Apartmanı davasında şok itiraflar: Binanın mührüçorba evine bağışla kaldırdılar

Hatay'da 88 kişiye mezar olan Elit Apartmanı'nın yıkılmasıyla ilgili 7 sanığın yargılanması sürüyor. Binanın yapım aşamasında projeye uygun olmadığı için mühürlendiği ortaya çıktı. Tutuklu sanıklar, belediyenin çorba evine 145 bin lira bağış yapılarak mührün kaldırıldığını ifade etti.

Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde, 6 Şubat depremlerinde Elit Apartmanı'nın yıkılması sonucu 88 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili 7 sanığın yargılanmasına Hatay 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar yapı denetim sorumlusu Gökhan T., statik proje müellifi Mehmet Y. ve müteahhit firma yetkilisi Midhat T. ile tutuksuz yargılanan yapı sahibi Akıl İ., müteahhit firma yetkilisi Bilal A., şantiye şefi Burak K., proje ve uygulama denetçisi Mustafa K. ve taraf avukatları katıldı.

PROJEYE UYGUN OLMADIĞI İÇİN MÜHÜRLENDİ

İçişleri Bakanı: Kimse milletimize şekil yapamaz İçişleri Bakanı: Kimse milletimize şekil yapamaz

Duruşmada, yıkılan binanın enkazında yakınlarını kaybeden bazı müştekiler de hazır bulundu. Müştekiler, kaybettikleri yakınları için adalet arayışlarını sürdürürken, sanıklar ise suçlamaları kabul etmeyerek kendilerini savundu.

Gökhan T. savunmasında, bir kusurunun bulunmadığını iddia ederek yıkılan binanın yapım aşamasında projeye uygun olmadığı gerekçesiyle bir dönem mühürlendiğini belirtti.

ÇORBA EVİNE BAĞIŞLA MÜHÜR KALDIRILDI

Diğer sanıklardan Midhat T. ise belediyenin çorba evine 145 bin lira bağış yapılarak mührün kaldırıldığını savunarak, "Benim bu işle alakam yok. Vicdanım rahat." dedi.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek savunmalarını yaptı. Avukatları da dinleyen mahkeme heyeti, sanıklardan Akıl İ.'nin tutuklanmasına, Mehmet Y.'nin ise tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Davanın iddianamesinde, Elit Apartmanı'nın yıkılmasıyla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapsi isteniyor.