6 Şubat'taki deprem felaketinde 128 saat sonra enkazdan kurtarılan mucize bebek, umudun simgesi olmuştu. Babası ve iki ağabeyi ölen, annesi ise yatağa mahkum olan Vatin isimli bebek, bugün 10 aylık.

Kurtarıldıktan sonra sağlık ekibinin parmağını emdiği görüntülerle depremin simgelerinden olan, hemşirelerin "Gizem" ismini verdiği bebek, Adana Şehir Hastanesi’ne kaldırılarak gözetim altına alındı.

Bebek, herhangi bir sağlık probleminin olmaması üzerine bakanlık tarafından bakım altına alındı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı uçağıyla Ankara’ya getirilen bebek, Etlik Şehir Hastanesi’nde yapılan kontroller sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kuruluşa yerleştirildi.resim1_23715988

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı refakatçisiz çocukların bulunması çalışmaları kapsamında gelen ihbarları değerlendirdi ve yapılan incelemelerle bebeğin ailesine ulaştı. Depremde eşi ve 2 çocuğunu kaybeden Yasemin Begdas ile bebekten DNA örneği alındı.

DNA testinde bebeğin annesinin Yasemin Begdas olduğu belirlendi. Depremde üzerine yıkılan beton yığınları nedeniyle felç olup, yatağa mahkum kalan Yasemin Begdas, tedavisinin ardından bebeğiyle birlikte haziran ayında Kayseri'ye gelerek akrabalarının yanına yerleşti.

"BİBERON VAR ZANNETTİ O YÜZDEN PARMAĞINI EMDİ"

Depremde eşi, kayınvalidesi ve 2 oğlunun enkaz altında hayatlarını kaybettiğini anlatan anne Yasemin Begdas, "Ne olduğunu bilmiyordum. İlk önce normal bir şey sandım. Hiçbir şey bilmiyordum. Sadece 3,5 aylık kızımın iyi olmasını istiyordum." dedi.

Vatin'i kucağıma alıp, Kur'an okuduğunu dile getiren anne Begdas, hiçbir şey hissetmediğini anlattı.tasarımsuu.JPG (12)-14

"Enkaz altında Vatin'i hiç emziremedim. Enkaz altındayken Vatin hiç ağlamadı. Ağladığı zamanda da sallayınca hemen susuyordu." ifadelerini kullanan Begdas, "2 oğlum enkaz altında vefat etti. Büyük oğlum hiç konuşmadı. Ama küçük oğlum sürekli; 'Anne ne zaman çıkacağız. Çok susadım. Acıktım. Buradan çıkacak mıyız?' diyordu. Son ana kadar onunla konuştum. Son gün hayatını kaybetti. O an gözümün önünden asla gitmiyor. Enkaz altından ilk çıktığımızda su istedim. Vatin'in yüzünü yıkadım. O yüzden biberon var zannetti ve parmağını emdi. Şimdi tek kalan yavrum Vatin ile yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Anne ve babamla buluşmak istiyorum"

Deprem sonrası yatağa mahkum olduğu için bakıma muhtaç olduğunu anlatan Begdas, "Anne ve babamın Suriye'den çıkıp buraya gelmesini istiyorum. En yakın 2 akrabam olan anne ve babamı hiç görmedim. Sağlık durumumdan dolayı da onları yanımda görmek istiyorum. Vatin için, süt, çocuk bezi ve pansuman malzemeleri istiyorum. Yaşadığım evin kirası çok pahalı. Akrabalarımın yanında kalıyorum ve evde çalışan sadece bir kişi var o yüzden çok zorlanıyoruz. Bu konuda da destek bekliyorum. Ayrıca fizik tedavi görmem gerekiyor." diye konuştu.

"Yeniden doğmuş gibi hissettim"

Milli Gazete yazarının oğlunun öldürülmesiyle ilgili iddianame tamamlandı Milli Gazete yazarının oğlunun öldürülmesiyle ilgili iddianame tamamlandı

Dönemin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın, Adana'da kızı Vatin'i kendisine teslim ettiğinde yaşadığı duyguya da vurgu yapan Yasemin Begdas, "Kızımla buluştuğum an kendimi çok iyi hissettim. Vatin'i depremden sonra ilk kez gördüğümde kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim." dedi.