Erdoğan Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile görüştü

İşgalci İsrail'in vicdanları kanatan soykırımı devam ediyor: Refah'a saldırdı İşgalci İsrail'in vicdanları kanatan soykırımı devam ediyor: Refah'a saldırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye ve Brezilya ikili ilişkileri ile küresel ve bölgesel konular ele alındı. Ayrıca Erdoğan, Filistin Devleti’nin tanınması ile ilgili girişimlerin önemli olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile telefonda görüşerek, Türkiye ve Brezilya ikili ilişkileri ile küresel ve bölgesel konular ele aldı.

Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen İsrail’in saldırılarını artırarak sürdürdüğünü söyleyen Erdoğan, Filistin Devleti’nin tanınması ile ilgili girişimlerin önemli olduğunu, kalıcı ateşkes ile bölgeye insani yardım çabalarının artırılması gerektiğini belirtti.

Erdoğan, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya arasında devam eden savaşı da yakından takip ettiğini, taraflara müzakereye dönerek hak ve hukuk temelinde adil bir barışın tesisine dair çalışmayı telkin ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede da Silva’ya Brezilya’daki şiddetli yağışlar sonucu oluşan sel ve toprak kaymalarında meydana gelen can kayıplarından dolayı üzüntüsünü ve taziye dileklerini ileterek, Türkiye’nin Brezilya halkının yanında olduğunu ifade etti.