Silahlı kuvvetler ve devletteki FETÖ yapılanmasına ilişkin geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir televizyon programında konuşan seçilmiş son başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 yılındaki YAŞ öncesi ve sonrasında alınan kararların çeliştiğini söylemişti.

2015 YAŞ kararları nasıl değişti?

Karamollaoğlu'ndan 'Aşure Günü' paylaşımı Karamollaoğlu'ndan 'Aşure Günü' paylaşımı

17-25 Aralık olmadan Dışişleri Bakanlığı'nda temizlik yaptırdığını söyleyen Davutoğlu, "Hayatım boyu tek bir şeyi gözettim. Yeni bir nesil yetiştirmek için ilim adamı olmayı, devlet görevinide bir vazife olarak yaptım. Korksaydım, FETÖ suçlamasından, yolsuzluklardan bu alçakça ithamlardan korksaydım, şu oturduğunuz koltuklardan kalkamazsınız. Kalkamayanların çoğu hesap verebilmekten korkuyorlar. Ben kalktıysam alnım ak olduğu için kalkabildim." dedi ve ekledi;

"Bu bağlamda; Başbakan olduktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte ayrı değil. MİT müsteşarımıza ve Genelkurmay Başkanımız Necdet Özel'e de net olarak bu yapıya yönelik tedbirlerin en sert ve kararlı bir şekilde söyledim. Başbakan olarak talimatı ben veriyorum. 2014 askeri şurasına ben katılmadım. O zaman Dışişleri Bakanı idim. 2015 askeri şurasına giderken, sayın MİT müsteşarının son derece titiz bir şekilde çalışmasıyla bize listeler sunuldu. Sayın Necdet Özel'e de, şimdi ki MSB Hulusi Akar'a da. Sayın cumhurbaşkanımızla da bir araya gelerek bunların 2 kademe tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi bir grubu daha sonra. Mesela Mehmet Dişli'nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda bende MİT müsteşarımızda çok ısrarlı olduk. Ve son geceye kadar da onun emekliliği söz konusuydu. Son gece ve o şeyde kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Devlet şeyi ile ilgili, girmek istemem detayına. Tek bir FETÖ unsuru kalmayana kra mücadele gösterdim. Sayın cumhurbaşkanımızın, milli iradenin 17-25 Aralık'ta da, 15 Temmuz'da da, bana karşı bir parti içi darbe yapılmış olmasına rağmende yanında durdum. Kimse beni darbecilerle yan yana izah edemez."