Erdoğan'dan diplomasi trafiği: Astana'da Putin'le, Washington'da Biden'la görüşecek

Netanyahu'nun ABD'de alkışlandığı gün Gazze'de 60 nokta vuruldu Netanyahu'nun ABD'de alkışlandığı gün Gazze'de 60 nokta vuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3-4 Temmuz'da Şangay İşbirliği Örgütü zirvesine katılmak üzere Astana'ya, 9-11 Temmuz tarihleri arasında ise NATO Liderler Zirvesi için ABD'ye gidecek.Erdoğan'ın zirvelerde ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarına bayram sonrası da devam edecek. 3-4 Temmuz'da Şangay İşbirliği Örgütü zirvesine katılmak üzere Astana'ya gitmesi planlanan Erdoğan, 9-11 Temmuz tarihleri arasında ise NATO Liderler Zirvesi için ABD'ye gidecek.

Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirvelerde ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile ayrı ayrı görüşme yapması bekleniyor.

Türkiye'nin 'diyalog ortağı' olduğu Uluslararası Teşkilatın Toplantısına Erdoğan da davetli.

Erdoğan'ın, zirve kapsamında, Türkiye’nin teşkilat üyeleri ile ilişkilerini ele alması, enerji ve ticaret başta olmak üzere ikili ilişkilerde istişare yürütmesi bekleniyor.

PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Erdoğan, zirve kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşecek. Görüşmenin gündeminde; Rusya Ukrayna savaşı, Karadeniz tahıl girişiminin işlevinin artırılması, Akkuyu Nükleer Santral çalışmalarında gelinen son durum, Trakya’da kurulacak gaz merkezi ile Suriye’nin kuzeyinde iptal edilen seçimler olacak.

AZERBAYCAN'A GİDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’nın ardından Azerbaycan’a geçecek. 5-6 Temmuz tarihleri arasında Şuşa’da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katılacak. Zirvede Hazar gazının Türkiye üzerinden Batı'ya taşınması, Türk devletleri arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması, ikinci Karabağ operasyonu ardından bölgedeki normalleşme adımları mercek altına alınacak.

NATO LİDERLER ZİRVESİ'NE KATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşünde ise bu kez rotasını Amerika’ya çevirecek. 9-11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek NATO liderler zirvesi için Washington'a gidecek. Zirvenin en sıcak gündem maddesi Rusya Ukrayna savaşı olacak. Erdoğan’ın ittifak liderlerinin dikkatini İsrail’in Filistin topraklarında devam eden saldırılarına çekmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Biden ile görüşmesi bekleniyor

Ertelenen Erdoğan-Joe Biden görüşmesinin de zirve kapsamında gerçekleşmesi planlanıyor. Geçen mayıs ayında iki liderin programlarının uyuşmaması nedeniyle görüşme ileri bir tarihe ertelenmişti.

Cumhurbaşkanı 20 Temmuz’da ise Barış Harekâtı’nın 50’nci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olacak. Erdoğan’ın askeri geçit törenini izlemesi ve KKTC Meclisi’nde konuşması öngörülürken, adadaki programa CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katılması beklentiler arasında.