Ukrayna'dan ithal edilen 20 ton ette salmonella tespit edilmesinin ardından Et ve Süt Kurumu, bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde satışı olmadığını ve etlerin imha sürecinde olduğunu açıklamıştı.

Bu gelişmelerin ardından CHP Tarım ve Ormancılık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, ithal edilen ve ülkeye geldikten sonra salmonella hastalığı bulunan etlerin ücretinin tahlil yapılmadan ve yola çıkmadan önce peşin ödendiğini söyledi. Adem, "Et kokarsa tuzlanır; ya tuz kokarsa ne yapılır? Bu söz tam da bu durum için söylenmiş" ifade etti.

'Ülkeden çıkmadan peşin ödenmiş'

ESK'nın belli firmalarla yaptığı ithalat sözleşmelerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini ifade eden Adem, şu açıklamalarda bulundu:

"Şubat ayında yapılan sözleşmelerde firmalardan istenilen teminatların düşürüldüğü ve ithal edilecek etlerin parasının daha menşei ülkeden çıkmadan peşin ödendiği ortaya çıkmıştır. Etlerin Türkiye'ye getirilerek laboratuvar analiz sonuçları bile beklenmeden parasının peşin olarak ödenmesi tam bir skandaldır."

TÜİK duyurdu: Mayıs'ta yabancılara 2 bin 64 konut satıldı TÜİK duyurdu: Mayıs'ta yabancılara 2 bin 64 konut satıldı

'Halk sağlığını tehdit eden büyük bir sorumsuzluk'

ESK'nın teminat veremeyen firmalardan peşin para ile et ithalatı yaptığını söyleyen Adem, "Halkımızın sağlığını tehlikeye atan bu skandalın en kısa sürede aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması lazım. Bu skandal, sadece bir ihmal değil, aynı zamanda halk sağlığını tehdit eden büyük bir sorumsuzluktur." dedi.

Editör: Melisa Aykaç