Elazığ’da esnaf, EYT düzenlemesinde prim gün sayısının 7 bin 200 güne düşürülmesini istedi. Esnaf Murat Yılmaz, "Meclis açılır açılmaz çıkacak dediler. Meclis açıldı yine çıkmadı. Bağ-Kur mağdurları bu konuda çok sıkıntılı. 7 bin 200 güne düşürülmesi konusunda Cumhurbaşkanımızın verdiği vaadin bir an önce gerçekleşmesini istiyoruz" dedi. Taksici Ramazan Bulut ise "Bağ-Kur'lu olarak mağduruz. 9 bin prim günü bize çok fazla geliyor” diye konuştu.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasasından prim gün sayısı koşulu nedeniyle yararlanamayan Elazığlı esnaf, prim gün sayısının 7 bin 200’e düşürülmesi talebini dile getirdi.

"BAĞKUR'LU ESNAF, SGK'LILARLA AYNI ŞARTLARDA EMEKLİ OLMAK İSTİYOR"

Elazıp Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Ferhat Evsen şunları söyledi:

"Ülkemizde yapılan genel seçimlerden önce esnafa müjde diye 7 bin 200 gün söylendi. Esnafımız bir umutla bu konuda bir yapılandırma gibi tüm işlemlerini yaparak, Meclis'in açıldığı gün müjdenin gerçekleşmesini bekledi. Dünden bu güne henüz bir gelişme yok. Torba yasada da bu kanun çıkmıyor. Yetkililere sesleniyoruz; bizler esnafı gezerken en çok sıkıntı yaşadıkları konu ekonomik kriz. İkinci madde de gerçekten Bağ-Kur primi ve emeklilik. TESK Başkanı olsun, federasyonlar olsun, bizler esnaf temsilcileri olarak  esnafın sesini duyurmak zorundayız. Esnaf Bağ-Kur primini ödeyemez duruma geldi ve bu konudaki mağduriyetler had safhadadır. Bir an önce SGK'lılarla aynı şartlarda emekli olmak istiyor."

Bakan duyurdu: Ödemeler hesaplara yatırıldı Bakan duyurdu: Ödemeler hesaplara yatırıldı

"BU UYGULAMANIN BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇMESİNİ İSTİYORUZ"

Esnaf Murat Yılmaz, ekonomik krizi çok fazla hissettikleri bu dönemde Bağ-Kur primlerini ödeyemeyecek hale geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden önce dile getirdiği ve küçük esnafın emeklilik prim gününün 7 bin 200'e düşüreceğini söylediği sözleri hatırlatan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Ben bir Bağ-Kur mağduruyum. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim döneminde bir vaadi oldu; Meclis kapanmadan önce çıkacak dediler. Meclis kapandı çıkmadı. Meclis açılır açılmaz çıkacak dediler. Meclis açıldı yine çıkmadı. Bağ-Kur mağdurları bu konuda çok sıkıntılı. 7 bin 200 güne düşürülmesi konusunda Cumhurbaşkanımızın verdiği vaadin bir an önce gerçekleşmesini istiyoruz. Bunun yanı sıra  Bağ-Kur mağdurlarının Bağ- Kur primlerini ödeyememelerinin sebebi 9 bin gün  olması. 9 bin gün olunca çok uzunmuş gibi geliyor. Uzun olunca insanlar Bağkur'unu yatırmıyorlar, kaçınıyorlar. Kimse yatırmıyor. 7 bin 200 güne düşünce herkes Bağ-Kur'larını düzenli yatıracaktır, mağduriyet ortadan kalkacak. Bir SSK'lı 5 bin günde emekli olacakken, Bağ-Kur'lu 9 bin gün prim yatırıyor. Bu da 4 bin gün demek yani 10 yıla tekabül ediyor. Bu farkın giderilmesini devletimizden, Cumhurbaşkanımızdan ve Çalışma Bakanımızdan talep ediyoruz. Seçim vaadi olarak söylendi ama hayata geçirilmedi. Yeni seçim mi bekleniyor? Yılbaşını mı, bayramı mı bekliyoruz bilmiyorum ama bekliyoruz."

"BAĞ-KURLU OLARAK ÇOK MAĞDURUZ"

Taksici Ramazan Bulut  da işlerinin düşük olduğundan yakınarak, temel giderlerini karşılayamayacak haldeyken Bağ-Kur primini ödemekte güçlük çektiğini söyledi. Bulut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bağ-Kur'lu olarak mağduruz. 9 bin prim günü bize çok fazla geliyor. 8 bin 400 günüm var hala bekliyorum ki 9 bine tamamlansın. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi 7 bin 200 güne düşürülmesini bekliyoruz. İnşallah Meclis'ten geçer biz de bu mağduriyetten kurtuluruz. İşveren olarak 9 bin gün de emekli oluyoruz. Ama bizle çalışan, bizim yanımızda çalışan bir personel 5 bin 600 günle emekli oluyor. Aramızdaki fark 10 sene. 10 sene çok uzun bir zaman bir an önce Meclis'te bu mağduriyetimizin önüne geçecek karar alınsın istiyoruz. Seçim zamanı Cumhurbaşkanımızın ilk açıklamasına göre Bağ-Kur ve SSK'lılar 5 bin 600 günden emekli olacaklardı. Biz hepimiz kendimizi öyle hazırladık. Çalışma Bakanımız sonradan bir ekleme yaptı, 9 bin günde kaldı. Yani Bağ-Kur'luların ne suçu var onu anlamadım. Bu ayrımcılık neden bu kadar uzun. Biz de mağduruz. Bir an önce emekli olmak istiyoruz."