Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde 500 baz puan artırarak yüzde 30'a yükseltti. Karar sonrasında dolar kurunun yukarı yönlü hareketi hızlandı. Piyasalar faiz kararının etkisini izlemeye devam edecek.

Dolar bugüne 27,12 TL'den başlarken, Euro 28,90 TL'den başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde artırdı ve sıkılaştırma yönündeki adımlarına devam edeceği mesajını verdi.

Türk Lirası'nın cazibesinin artırılması yolunda devam edeceklerini belirten PPK metninde "Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir." denildi.

Kurul, enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı. Kurul, enflasyonun TCMB Enflasyon Raporu'ndaki tahmin aralığınının üst sınırına yakın seyredeceğini işaret ettiğini söyledi.

Metinde ücret artışları ile vergi düzenlemelerinin enflasyona büyük ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmesi yapıldı.

Kararın ardından dolar kurundaki yükseliş hızlanırken Ağustos'tan beri ilk kez 27,10 TL'yi aştı. Borsa İstanbul'da ise alımlar hızlandı.

Asgari ücret zammında rakamlar ortaya çıkmaya başladı: Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammında rakamlar ortaya çıkmaya başladı: Asgari ücret ne kadar olacak?

Faiz kararına ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Fiyat istikrarını sağlamak en büyük önceliğimizdir." dedi.

Bugün piyasalar Euro bölgesinde açıklanacak imalat verilerine odaklanacak. Euro imalatındaki yavaşlama Türkiye'nin ihracatını etkiliyor.