İşgalci İsrail 7 Ekim'den bu yana Gazze'de hain saldırılarına devam ediyor. Hastaneleri, okulları ve sivilleri hedef alan İşgalci İsrail tüm dünyanın önünde Müslümanlara yönelik büyük bir soykırım gerçekleştirirken tüm dünya bu duruma sessiz kalmış durumda.

İşgalci İsrail ordusu yetkililer tarafından sadece sözde kınamalar ile Filistinlilere yapılan zulme tepki gösterirken Saadet Partisi Filistin'deki yaşanan bu insanlık dışı saldırılar için Acil Eylem Planı yayınladı. İslam İş Birliği Teşkilatı başta olmak üzere Türkiye'nin de atması gereken adımlara dikkat çekildi.

İşte 16 maddelik Acil Eylem Planı: 

1.      İslam İş birliği Teşkilatı toplantıları kınama değil icraat toplantıları olmalıdır. İİT Bir an önce sürece gerektiği şekilde müdahil olmalı ve zulmü durdurmak için inisiyatif almalıdır.

2.      D-8 Ülkeleri ve Türk Devletler Teşkilatı acilen toplanmalı; İsrail’e karşı güçlü ve caydırıcı yaptırımlar karara bağlanmalıdır.

3.      İslam ülkeleri İsrail’de bulunan diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini tamamen durdurmalıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sokak hayvanları sorununu mutlaka çözüme kavuşturacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sokak hayvanları sorununu mutlaka çözüme kavuşturacağız

4.      Türkiye ve diğer tüm İslam ülkeleri İsrail ile ikili anlaşmalarını, “normalleşme” süreçlerini ve karşılıklı ziyaret programlarını derhal iptal etmelidir.

5.      İslam ülkeleri, İsrail'e destek veren Batı ülkelerine petrol gönderimini yavaşlatmayı gündeme almalı ve gerektiğinde petrol sevkiyatını durdurmalıdır.

6.      Türkiye, özellikle Filistin’e ait enerji kaynakları üzerinde İsrail ile yapılan anlaşmalara derhal son vermelidir.

7.      Öncelikle çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivillerin can güvenliği mutlaka sağlanmalı, hastane, yetimhane, okul, ibadet yerleri gibi alanlar acilen koruma altına alınmalıdır.

8.      İsrail, Filistin topraklarına ve Filistinlilere yönelik silahlı eylemlerini durdurmadıkça İsrail ile siyasi, ticari ve sosyo-kültürel bütün ilişki ve etkinlikler sona erdirilmelidir.

9.      TBMM’de bir heyet oluşturularak Gazze’de bombalanan hastane ziyaret edilmeli ve oradaki durum hakkında kamuoyu bilgilendirilmelidir.

10.   İnsani yardımlar için acilen Mısır Refah sınır kapısında bir koridor açılmalıdır.

11.   Gazze’nin yeniden imarı için mali destek çalışması acilen başlatılmalıdır.

12.   ABD ve İngiltere, İsrail’in haksız işgaline destek vermek üzere Gazze açıklarında konuşlanmış olan deniz ve hava kuvvetleri unsurlarını bölgeden derhal çekmelidir.

13.   BM nezdinde İsrail’in haksız, hukuksuz işgal girişimine karşı gerekli kararların alınması için diplomatik girişimler acilen başlatılmalıdır.

14.   İsrail’in mevcut siyasi ve askeri karar verici kurumlarının, makamlarının, kişilerin tamamı hakkında Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde yargılanma süreci için girişimler planlanmalıdır.

15.   İsrail hakkında “soykırım suçu” temalı yargılama süreci başlatılmalıdır.

16.   Gazze’ye yönelik büyük bir insani yardım kampanyası başlatılmalıdır.