İşgalci İsrail'in 7 Ekim'den bu yana yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde bir çocuk, dünyadaki çocukların ramazan ayını güzel süsleme ve ışıklarla kendilerinin ise bombaların alevleriyle karşıladığını söyledi.

Saldırı ve ablukanın sürdüğü Gazze'de 2,3 milyon Filistinli bombardıman ve kıtlık altında ramazan ayına girdi.

İsrail saldırılarının yanı sıra açlıkla da mücadele eden Filistinliler, hayatlarının en zor ramazanını geçiriyor.

Elektriğin ve suyun olmadığı Gazze'de, sahur veya iftarda bir lokma yiyecek bulmak da oldukça zor.

"Dünyada çocuklar sahura ramazan davulcusunun sesiyle uyanacak, biz bombardıman sesleriyle"

Filistinli bir çocuk, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'de ramazan ayında karşı karşıya oldukları zorlukları anlattığı görüntülü mesajını sosyal medyadan paylaştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, BM’de ‘Filistin desteği’ veren ülkelerin temsilcilerini çağırıyor İsrail Dışişleri Bakanlığı, BM’de ‘Filistin desteği’ veren ülkelerin temsilcilerini çağırıyor

İsrail saldırıları nedeniyle yerle bir olan ve kıtlığa sürüklenen Gazze'deki Filistinliler için ramazanın dünyadaki diğer İslam ülkelerinden ne kadar farklı olduğuna dikkati çeken çocuk, "Dünyanın diğer yerlerinde çocuklar ramazan ayını güzel şekilde güzel dekorasyon ve ışıklarla karşılayacak ama Gazze'de bizler ramazan ayını bombardıman ışıdığında karşılıyoruz. Bütün dünyada çocuklar sahura ramazan davulcusunun sesiyle uyanacak, ama Gazze'de biz korkutucu bombardıman sesleriyle uyanıyoruz." dedi.

"Biz 5 aydır oruç tutuyoruz"

Filistinli çocuk Gazze'de yaşanan açlık ve gıda krizine de değinerek, "Bilin ki biz 5 aydır oruç tutuyoruz, Gazze'deki gıda sıkıntısı nedeniyle çok az (yemek) yiyoruz, bu nedenle oruç tutmak bizim için zor olmayacak." ifadelerini kullandı.

Dünyadaki diğer Müslümanların rahatça camilere gidip teravih namazını eda edeceğini dile getiren Filistinli çocuk, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'deki camilerin büyük kısmının yok edildiğini, hem bu nedenle hem de yeni saldırı endişesiyle Gazze'deki Müslümanların bu haktan dahi yoksun kaldığını vurguladı.