İşgalci İsrail, Filistin'in tek taraflı tanınmaması kararını oy birliğiyle kabul etti İşgalci İsrail, Filistin'in tek taraflı tanınmaması kararını oy birliğiyle kabul etti

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin UAD'da İsrail'in Gazze'de Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davada hükmedilen ihtiyati tedbir kararıyla ilgili olarak, Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ammar Hijazi yaptığı açıklamada, "ihtiyati tedbirlerin tarihi olduğunu" dile getirdi.

"Bu kararla birlikte İsrail, tarihte ilk defa yargılanıyor"

Alınan ihtiyati tedbir karar ile birlikte işgalci İsrail'in tarihte ilk defa Filistin halkına yönelik işlediği insan hakları ihlallerinin hesabını verdiğini ifade eden Ammar Hijazi, "Üçüncü devletlerin de mahkeme kararını uygulamakla eşit derecede sorumlu olduğunun vurgulanması da önemlidir. Bu karar kesinlikle İsrail'in halkımıza yönelik vahşetine son vermesini sağlayacaktır." şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

UAD'de alınan kararın ardından Filistin halkına karşı yıllardan beri işlenen savaş ve soykırım suçunun sona ermesini uman Hijazi, Güney Afrika'nın mahkemede sunduğu gerekçe ve suçlamaların "uygun" bulunmasının önemine vurgu yaparak, "Mahkemenin İsrail'in Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiğine ve bu suçu işliyor olabileceğine kanaat getirmiş olması çok önemli" diye konuştu.

Hijazi, mahkeme tarafından alınan en önemli kararın İsrail'in hükmedilen tedbir kararlarının uygulanmasına ilişkin alacağı önlemler hakkında 1 ay içinde UAD'a bir rapor sunması olduğunu kaydetti.