Batı Şeria'nın Cenin kentinde yaşayan 4 çocuk annesi Şaban, serbest bırakıldıktan sonra AA'ya konuştu.

İlk mesajını Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere veren Şaban, "Biz sizin yanınızdayız. Siz değerli olanı verdiniz, biz de Batı Şeria'da direnişin izinde kalacağız." ifadelerini kullandı.

Filistinli kadın, İsrail hapishanesinde yaşadıklarına işaret ederek, "İsrailli yetkililer, kadın esirlerin özgürlük umutlarını kaybetmeleri ve serbest bırakılmayacaklarını düşünmeleri için morallerini bozmaya çalıştı ama ben onlara her zaman direnişe çok güvendiğimizi söyledim." dedi.

- İsrail'in, hapishanelerdeki politikası "açlığa ve dayağa" dayanıyor

Şaban, İsrail hapishanelerindeki esirlik koşullarına ilişkin şunları söyledi:

"İsrail hapishanelerindeki koşullar çok zor. İşgalin politikası açlığa ve dayağa dayanıyor. Hapishanedekiler, her gün dayak ve hakaret konusunda yaratıcı oluyorlar. Arkamızda hala serbest bırakılmayı bekleyen kadın esirler var."

Kremlin: Putin'in Türkiye'ye ziyareti Rusya'daki seçime kadar yapılmayacak Kremlin: Putin'in Türkiye'ye ziyareti Rusya'daki seçime kadar yapılmayacak

Filistinli Yasemin Şaban, 5 yılını İsrail hapishanelerinde geçirdikten sonra 2019'da serbest bırakılmış ancak 2022'nin mart ayında yeniden tutuklanarak 6 yıl hapis ve 8 bin şekel para cezasına çarptırılmıştı.