Fitch'ten Türkiye için pozitif revizyon: Büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin 2024 yılı büyüme tahminini yüzde 2,8'den yüzde 3,5'e yükseltti. Enflasyon beklentileri ise 2024 yılı için yüzde 43, 2025 yılı için yüzde 23 ve 2026 yılı için yüzde 18 olarak güncellendi.

Fitch, "Para Politikası Yeni Bir Aşamaya Giriyor" başlıklı Haziran 2024 Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nu yayımladı.

Raporda, Avrupa'da toparlanma ihtimaline olan güvenin arttığı, Çin'in ihracat sektörünün canlandığı ve Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalarda iç talebin daha güçlü bir ivme kazandığı belirtildi. Bu faktörlerin küresel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmeyi gerektirdiği ifade edildi.

Evlenecek çiftler için faizsiz kredi desteğinde yeni pilot şehirler: Doğurganlığı az olan üç ilde daha uygulanacak Evlenecek çiftler için faizsiz kredi desteğinde yeni pilot şehirler: Doğurganlığı az olan üç ilde daha uygulanacak

Dünya ekonomisinin 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 2,4'ten yüzde 2,6'ya yükseltilirken, küresel ekonominin 2025 ve 2026 yıllarında yüzde 2,4 oranında büyümesi bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME TAHMNİNİ YÜKSELDİ

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki keskin düşüş ve güçlü iç talep sayesinde beklenenden daha yüksek bir büyüme kaydettiği belirtildi. 2025 ve 2026 yıllarında Türkiye'nin büyüme oranlarının sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 3,2 olarak öngörüldüğü ifade edildi.

Fitch, sıkı para politikası, yavaşlayan kredi büyümesi ve maliye politikasının beklenen sıkılaşmasının, 2024 yılı enflasyonunu düşürmeye yardımcı olacağını ve temmuz ayından itibaren yıllık enflasyon oranının azalmasına katkıda bulunacağını belirtti.