Son iki yılda fahiş bir şekilde artış gösteren otomobil fiyatları sebebiyle araç almak artık zor bir hale gelirken yeni yatırım modeli de oldu. Bakanlık fahiş fiyatları önüne geçmek için 6+6 sistemini devreye soktu. Ticaret Bakanlığı’nın bir sonraki adımı olan ikinci el otomobillerde verdiği kararın arından “al-satçı” olarak bilinen araç ticareti yapan kişilerin pazardan çekilmesiyle yeni bir döneme girdi.

İBB 2024 yılı bütçesi 213 milyar 500 milyon lira olarak kabul edildi İBB 2024 yılı bütçesi 213 milyar 500 milyon lira olarak kabul edildi

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Milliyet'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, otomobil piyasasında fiyat artışlarının kesildiğini söyledi. Bununla birlikte kredilerdeki yükseliş sebebiyle kredi yoluyla araç sahibi olmanın da ciddi bir şekilde düştüğünü söyleyen Ertemel, satışlarda azalma olduğu için bayilerin müşterilerine indirimli fiyatlar teklif ettiğini açıkladı.

Ertemel'in konuyla ilgili olarak söyledikleri şu şekilde:

"Ülkemizin genel ekonomi politikaları doğrultusunda değişen faiz oranları ve temmuz ayında yeniden düzenleme yapılan bankaların taşıt kredilerindeki büyüme sınırı gibi faktörlerle tüketiciler krediye erişemezken, bulunan kredilerin faiz oranları geçmişe göre yüksek seviyelerde. Dolayısı ile krediye erişimde güçlükler olduğu gibi, bulunan kredilerdeki yüksek ödemeler krediye olan talebi de düşürmüş durumda.

Geçtiğimiz dönemlerde otomobile talep oldukça yüksekti. Pandeminin yarattığı olumsuz koşullar, otomobil üretimini oldukça olumsuz etkiledi. Otomobil bir yatırım ve bir kayıt dışı ticaret alanına dönüştü. Talep çok artmış olmasına rağmen olumsuz koşullar içinde büyüyen otomobil pazarının tüm dengeleri bozuldu ve fiyatlar olağan dışı arttı.

‘Fiyatlardaki artış durdu'

İçinde bulunduğumuz 2023 yılı içerisinde üretimin artması ve 6+6 yönetmeliğinin etkisiyle otomobil fiyatlarındaki artış kesildi ve sektörün dengesini bozan faktörler bertaraf edildi. Öte yandan kredilerde yaşanan daralma neticesinde de otomobile olan talep oldukça düşük. Ancak geçmişteki yüksek talep, olumsuz koşulları sebebiyle hem fiyatları hem iş işleyişini olumsuz etkiliyordu.

‘Bayiler indirimli fiyat teklif ediyor’

Otomobilde fiyat artışları kesildi. İçinde bulunduğumuz dönemde pek çok bayi müşterilerine liste fiyatının da altında indirimli fiyatlar teklif ediyor. Ayrıca bütün markalarda takas desteği veya uygun oranlı finansman gibi kampanyalar düzenleniyor. Öte yandan sıfır araçta yaşanan bollaşma ve cazip teklifler neticesinde ikinci el otomobilde de fiyatlarda gerileme söz konusu.

Fiyat düşüşlerinin olduğu ve kampanyaların düzenlendiği bu dönemde otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız, ihtiyaç ve bütçelerine göre bu süreçteki fırsatları değerlendirerek gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil alabilirler.”