İsrail savaş uçaklarının başlattığı yoğun bombardımanı ve  füze saldırıları sonucu Gazze Şeridi'ndeki başta Er-Rimal Mahallesi olmak üzere bazı mahalleler moloz yığını haline geldi.gazze-reuters5

Saldırıların ardından evlerinin durumuna bakmaya gelen bölge sakinleri yıkımın boyutu karşısında şaşkınlığa uğrarken, büyük bir şok ve üzüntü yaşadı.tasarımsuu.JPG (5)-31

İsrail savaş uçakları dün gün boyu evlerin yanı sıra kamu binalarını, bakanlıkları, hizmet tesislerini, camileri ve okulları da hedef aldı.

Tamamen yıkılmayan evler de aldığı büyük hasar sebebiyle artık oturulamaz hale geldi.gazze-reuters7

Bu saldırılar sonucunda mahallede yaşayan aileler başka bölgelere kaçmak zorunda kalırken, bazı aileler de İsrail ordusunun evlerini derhal terk etmelerini istemesi üzerine erken saatlerde evlerinden çıktı.

İsrail savaş uçakları dün, Gazze Şeridi'ndeki Er-Rimal Mahallesi'nin büyük bölümünü bombalamıştı.

İsrail Gazze’ye saldırının süreceğini duyurdu

İsrail, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın elinde tuttuğu rehinelerin “zarar görmesi pahasına” Gazze Şeridi’ne saldırılarını sürdüreceğini duyurdu.

Ordu radyosundan paylaşılan açıklamada, Gazze’ye saldırıların, Kassam Tugayları’nın elinde tuttuğu “İsrailli rehinelerin nerede olduğuna dair doğru bilgi mevcut olmadığı sürece onlara zarar verme pahasına bile gerçekleştirileceği” belirtildi.fuze-reuters5

İşgalci İsrail "güvenli" dediği Gazze'nin güneyindeki sivillerden bölgeyi terk etmelerini istedi İşgalci İsrail "güvenli" dediği Gazze'nin güneyindeki sivillerden bölgeyi terk etmelerini istedi

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına ilişkin, “Uzun bir mücadeleye ve tüm olasılıklara hazırız. Düşmanımız, hayal kırıklığı ve utançtan başka bir şey elde edemeyecek” dedi.

Sözcü Ebu Ubeyde, “Aksa Tufanı operasyonumuz, İsrail işgal güçlerinin başlattığı saldırılara karşı bir tepkidir ve kutsallarımızı savunmaktır” ifadesini kullandı.

İsrail Cumartesi gününden beri Gazze’yi hedef alıyor.

Filistinli direniş grubu Kassam Tugayları’nın hala savaşın gidişatına hakim olduğunu belirten Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik bir kara harekatı düzenleme yönünde tehditte bulunmasının “gülünç” olduğunu vurguladı.

Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik bombardımanında sivil tesisleri bombalayarak, çocukları ve aileleri katlettiğine işaret ederek, “Düşman güçleri, şu ana kadar 60 saatten fazladır savaşçılarımızla (kara savaşı yoluyla) yüzleşemedi. Mücahitlerimiz, işgal ordusunun Gazze tümenini tamamen yok etti. Sahada birçok yerde savaşımız hala devam ediyor” diye konuştu.

İsrail’in hava operasyonu sırasında birçok bina ve yerleşim birimi yerle bir oldu.

Filistinli direnişçilerin, İsrailli güçlerden çok sayıda unsuru esir aldığına işaret eden Ebu Ubeyde, esir takası konusunda, “Bombardıman sürerken, esirler konusunu müzakere etmeyeceğiz. Tehdit, baskı ve bombardımanlar bizi esirler konusunu müzakere etmeye ikna edemeyecek.” dedi.

Netanyahu: Kazanacağımız bir savaş

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, İsrail muhalefetine “ulusal birlik hükümeti kurma” çağrısında bulundu.

Netanyahu, “Dünyanın en büyüklerinden olan Amerikan uçak gemisi bize doğru geliyor. ABD, İsrail’i her şekilde destekliyor.” ifadelerini kullandı.

Hükümetinin, “Kassam Tugayları’nın saldırdığı bölgelerde kontrolü yeniden ele alacağını” söyleyen Netanyahu, “Kazanacağımız bir savaşın içindeyiz” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de çok sayıda basın mensubunun katıldığı çevrim içi basın toplantısında, Hamas’ın, “İran’ın vekili” olduğunu savunarak, “Zamanı geldiğinde nelerin yapıldığını göreceğiz. Zaman alacak, birkaç gün almayacak, çok uzun sürecek. Bölgede topyekün bir savaşa izin veremeyiz” diye konuştu.

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz da yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı ve elektrikle yakıtın kesildiği Gazze’ye, su akışının da kesildiğini söyledi.resimid_238820251_23882025

Gazze sınırında yığınak yapılıyor

Gazze’ye yönelik hava saldırılarına devam eden İsrail ordusu, sınıra yakın bölgelere de yığınak yapmayı sürdürüyor.

İsrail ordusuna ait obüslerle toplar, sınıra yakın bölgede kazılan siperlere yerleşmiş ve namluları Gazze’ye çevrilmiş durumda. Tırlarla bölgeye yeni zırhlı araç ve tank sevkiyatı da sürüyor.

Ayrıca İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze’yi çevreleyen yerleşimlerde, İsrail güçleriyle şiddetli çatışmaların ardından şu ana kadar en az 1500 Filistinli silahlı unsurun cesedini bulduklarını açıkladı.

İsrail’den seferberlik hamlesi

İsrail, 360 bin yedek askerin seferberliğe katılmasını onayladıtasarımsuu.JPG (6)-31

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberinde, İsrail hükümetinin, 360 bin yedek askerin seferberliğe katılmasını onayladığı belirtilerek, bu adımın “uzun bir askeri harekat gerçekleştirileceğini” gösterdiği kaydedildi.

İsrail ordusu, yurt dışından yüzlerce yedek askerin de seferberliğe katıldığını açıkladı.

Ordunun, Kassam Tugayları’yla çatışmaların başlamasından bu yana öldürülen ve kimliğini açıkladığı asker sayısı 124’e yükseldi. Ordu tarafından yapılan açıklamada, çatışmalarda öldürülen 38 yeni er ve subayın kimlik ve rütbeleri paylaşıldı.