Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabında Gazze'ye ulaşmak için Mısır'da bekleyen çok sayıda tırın görüntüsünü paylaştı.

Yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin açlıkla mücadele ettiği Gazze'ye yardım ve ticari ürün taşıyan tırların oluşturduğu yoğunluk dikkat çekti.

AB'nin sürekli, engelsiz ve güvenli insani erişimi savunduğunu belirttiği açıklamasında, "Yoğun askeri operasyonlar ve Refah Sınır Kapısı'nın kapalı olması nedeniyle insani yardım ve ticari mal taşıyan 2 binden fazla tır, Gazze'ye girmek için Mısır'da bekliyor." ifadesine yer verildi.

Refah Sınır Kapısı 7 Mayıs'tan beri kapalı

İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması uyarısında bulunmuştu. Bu açıklamanın ardından 7 Mayıs'ta İsrail ordusu, Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır'la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

O tarihten bu yana kapalı tutulan Refah Sınır Kapısı, Gazze Şeridi'nin İsrail dışındaki tek dış dünyaya açılan kapısı olma özelliğini taşıyor. Bu kapının kapalı olması, gıda sıkıntısıyla mücadele eden Gazze'ye insani yardım girişlerini önemli ölçüde etkiliyor.