Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Hazirandan bu yana sekiz ay boyunca hiç durmaksızın faiz artıran Merkez, geçtiğimiz ay faizi sabit tutmaya karar verdi.

Merkez Bankası'nın kararı öncesiyse piyasalardaki son durum bir hayli merak ediliyor.

Serbest piyasada doların alış fiyatı 32,40 liradan, satış fiyatı ise 32,42 liradan işlem görüyor. Euro ise 35,53 liradan alınırken, 35,59 liradan satılıyor. Merkez'in kararı öncesinde dolar ve euronun değeri yukarı yönlü ivme kazanamaya devam ediyor.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi 5 Nisan haftasında 12 trilyon 884 milyar lira oldu Bankacılık sektörünün kredi hacmi 5 Nisan haftasında 12 trilyon 884 milyar lira oldu

Dolar ve Euro dün ne kadardı?

Dün doların satış fiyatı 32,37 lira, euro'nun ise 35,13 lira olduğu göz önüne alındığında, döviz kurlarında hafif bir yükseliş yaşandığı görülüyor.

Merkez Bankası için tahminler neler?

Merkez'in kararı öncesinde ekonomistler arasında bir beklenti belirsizliği hakim. Bir kısım ekonomist, politika faizinin sabit bırakılmasını öngörürken, diğerleri ise faizde yüzde 45'e varan bir artış olabileceğini düşünüyor. Bazı analistler ise 500 baz puanlık bir artış beklentisi içerisindeler.