Hamas heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’ye geldiğini duyuran İsrail medyası, İsrail heyetinin günün ilerleyen saatlerinde Kahire’de olmasının beklendiğini yazdı.

İsrail tarafına yakınlığı ile bilinen bir kaynağın ise İsrail tarafının hayatta olan esirlerin tam listesinin verilmemesi durumunda bir heyet göndermeyeceğine ilişkin sözlerini aktardı. 
Khalil Al-Hiya liderliğindeki Hamas heyetinin yanı sıra ABD ve Katar taraflarının da Kahire’ye ulaştığı aktarıldı.

'24 İLA 48 SAAT İÇİNDE ATEŞKES SAĞLANMASI MÜMKÜN'

Adı açıklanmayan bir Hamas yetkilisinin İsrail’in talepleri kabul etmesi halinde Gazze’de 24 ila 48 saat içinde ateşkesin sağlanabileceğini söylediği aktarıldı. 

Hamas'tan ABD'ye ateşkes tepkisi: ABD, Siyonist faşizme apaçık tarafgirlik yapıyor Hamas'tan ABD'ye ateşkes tepkisi: ABD, Siyonist faşizme apaçık tarafgirlik yapıyor

Adı açıklanmayan yetkili, “İsrail, yerinden edilmiş Filistinlilerin Gazze’nin kuzeyine dönmesi ve insani yardımın artırılması gibi Hamas’ın taleplerini kabul etmesi durumunda önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde bir ateşkes sağlanması mümkün” dedi.

ABD’li bir yetkili dün yaptığı açıklamada, İsrail’in bölgede 6 hafta sürecek bir ateşkesi kabul ettiğini iddia ederek “Şimdi de Hamas’ın kabul etmesi gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı. İsmi açıklanmayan yetkili, kabul edilen bu ateşkesin kalıcı olarak bölgede sürmesi için çalışmaların devam edeceğini de sözlerine eklemişti.