Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplatışında Hamas’ın terör örgütü olmadığını kaydetti. Erdoğan’ın Hamas’a ilişkin açıklamaları gündemdeki yerini korurken Saadet lideri Temel Karamollaoğlu’da Hamas’ın terör örgütü olmadığını, Filistin direniş örgütü olduğunu kaydetti.

Liderlerin Hamas’a desteklerinin ve açıklamalarının ardından, "HAMAS Terörist Değildir" etiketine binlerce sosyal medya kullanıcısı destek verdi. Etiket kısa sürede Türkiye gündeminin ilk sıralarına yerleşti.

Sosyal medya kullanıcıları dün geceden bu yana etikette yoğun şekilde destek vermeye devam ediyor. Etikete yazanlar, HAMAS'ın, işgal edilen topraklarını ve şehit edilen vatandaşlarını korumaya çalışan bir mücahid grubu olduğunu kaydettiler.

Hamas kimdir, ne zaman, nasıl kuruldu?

Hamas, Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderlerinin önderliğinde 8 Aralık 1987'de başlayan ilk Filistin intifadasının ardından 14 Aralık'ta kuruldu. İsrail’in işgal veya abluka altında tuttuğu Filistin topraklarında faaliyet gösteren Hamas hareketi, bir kısmı kendisine mesafeli yaklaşan İslam ülkeleriyle iyi ilişkiler kurarken Batılı ülkeler tarafından ise "yasaklı örgüt" veya "terör örgütü" olarak tanımlanıyor.

Hamas ne zaman nasıl kuruldu?

Hamas, kendisini "İhvan ekolünün bir parçası ve bağımsız bir Filistin örgütü" olarak tanımlayan Filistin'deki bir siyasi partidir. Filistin halkının uluslararası toplum tarafından meşru temsilcisi olarak sayılmaktadır.

1987’de kurulan Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından kurulan Hamas, Arap-İslam dünyasının en büyük İslami hareketi olarak kabul edilen Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) Filistin'deki uzantısıdır.

2006’da Filistin genelinde yapılan seçimler ile iktidar olan Hamas, İsrail başta olmak üzere Batılı ülkelerce tanınmamış ve hükümetten düşürüldü. Türkiye ise, Filistin'deki seçim sonuçlarını kabul ederek Filistin halkının iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini savunmuştu.

Filistin'in önemli bir coğrafi kısmını oluşturan Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas, 'İsrail'e direnen bir Filistin' profili çizmektedir. Hamas, hem İsrail'in saldırılarına karşı direniş sergilemekte hem de İsrail tarafından şiddetli bir abluka uygulanan Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistin halkının ihtiyacını karşılamaktadır.

Hamas nerede?

İsrail'e karşı düzenlediği silahlı eylemlerle adını duyuran Hamas, 2006 yılının Ocak ayında yapılan parlamento seçimlerinde çoğunluğu elde etti. Seçimlerin ardından Hamas ile Fetih arasında meydana gelen iç çatışmalar hareketin 2007'de Gazze'yi kontrol altına almasıyla sona erdi.

İhvan'ın Filistin'deki uzantısı şeklinde silahlı bir hareket olarak kurulan Hamas, Filistin'in önemli bir coğrafi kısmını oluşturan Gazze Şeridi'ni yönetiyor.

Hamas'ın amacı ne?

Hamas'ın amacı, İsrail'in yıllardan beri işgal ettiği Filistin topraklarından bir santimetre bile feragat etmemek ve 'Bağımsız Filistin'i kabul ettirmektir.

HAMAS'I TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL EDEN ÜLKELER

İngiltere

Kanada

Yeni Zelanda

Avrupa Birliği

İsrail

Japonya

Amerika Birleşik Devletleri